Greqia do të presë 1 mln turistë në javë gjatë muajit gusht, ministri: Askush nuk mund të dyshojë se…

Aug 8, 2022 | 22:13
SHPËRNDAJE

Greqia do të mirëpresë një milion udhëtarë çdo javë këtë periudhë të verës, tha ministri i turizmit Vasilis Kikilias në një intervistë për Agjencinë e Lajmeve (AMNA).

turizmi grek

Në korrik, mbërritjet e udhëtimeve i kaluan 900,000 në javë, tha ai dhe shtoi se askush nuk mund të dyshojë në turizmin e shkëlqyer në Greqi.

“Këtë vit, turizmi u dëshmua të jetë ‘industria e rëndë’ e Greqisë, e cila jo vetëm që është e aftë të mbështesë ekonominë kombëtare, por gjithashtu ofron mbështetje të konsiderueshme në kushte shumë të vështira, si ato që, për fat të keq, janë vendosur në të gjithë Evropë”, ka thënë ministri.

Greqia kryeson preferencat e udhëtimit të turistëve francezë dhe izraelitë këtë verë, dhe ka pasur një rritje të habitshme të numrit të mbërritjeve nga SHBA dhe Austria.

© Panorama.al

Te lidhura