Gjenden bomba të Luftës së Dytë Botërore, evakuohen rreth 16 mijë banorë

| 21:41
SHPËRNDAJE
 

Rreth 16 000 banorë u evakuuan nga shtëpitë e tyre sot, në qytetin perëndimor gjerman të Muenster, ndërsa po fillonte një operacion i asgjësimit të bombave të Luftës së Dytë Botërore.

bombaEvakuimi do të lejojë ekzaminimin në detaje më të hollësishme të pesë bombave të pashpërthyera që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Është një nga evakuimet më të mëdha në historinë gjermane”, tha kryetari i bashkisë, Markus Lewe.

Qyteti ka instaluar gjithashtu kontejnerë transportues të mbushur me ujë në tre vende të dizajnuara për të siguruar mbrojtje nga valët e presionit në rast të shpërthimit të bombave.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.