Është urth apo diçka më shumë? 8 shenjat paralajmëruese që kurrë nuk duhet t’i injoroni

| 17:02
SHPËRNDAJE

Ju dëgjoni shumë histori të tmerrshme që përfshijnë dikë që sëmuret ose është më keq, sepse injoruan diçka që ata kishin ndjerë se mund të ishte alarmante. Justifikimet janë të shumta: nuk keni kohë për të shkuar te doktori, jeni i sigurt se është normale. Ju asnjëherë nuk duhet t’i neglizhoni pasi, përmes këtyre shenjave trupi është duke ju komunikuar se situata është kritike për shëndetin. 

Heart-Attack-Cartoon-1-750x364

Këtu janë 8 shenja paralajmëruese, të cilat nëse i përjetoni, nuk duhet t’i injoroni kurrë.

Dhimbje të rënda koke

Rasti më i shpesh i dhimbjeve të kokës është ai i migrenës por që kalohet mjaft lehtë. Dhimbjet e rënda të kokës mund të jenë më shumë se një gjendje kronike, ato mund të nënkuptojnë një aneurizëm të trurit.

Çfarë duhet të mbani parasysh: Gjëja e parë që duhet vënë re është se migrena përveç dhimbjes së kokës ka edhe simptoma të tjera (si aura vizuale). Nëse nuk është ky rasti dhe ju jeni duke përjetuar dhimbje koke, duhet menjëherë të shkoni te mjeku.

Dhimbje e mprehtë e barkut

Kjo varet shumë nga fakti se ku po e ndjeni këtë dhimbje të mprehtë. Nëse dhimbja është në anë, mund të mendoni se është një ngërç apo gaz. Por nëse është më shumë se vetëm një shkulje e vogël dhe ju duket sikur po shpoheni nga një shtizë… atëherë po, kjo nuk është vetëm një ngërç, mund të jetë që ju jeni duke vuajtur nga apendiksi.

Çfarë duhet të mbani parasysh: Përzierja dhe ethet janë shenja të sigurta të apendiksit. Një sëmundje tjetër që mund ta shkaktojë këtë lloj dhimbjeje është edhe kisti ovarian. Këto kiste janë të padëmshme, por nëse shpërthejnë shkaktojnë dhimbje të tmerrshme.

Djegie të duarve apo këmbëve

Ndjesia e gjilpërës në këmbë është një ndjesi e zakonshme. Por nëse kjo ndodh rregullisht ose nëse ndjesia është dhimbje më e fortë në duar ose këmbë, duhet të bëni një takim me mjekun tuaj, pasi mund të keni probleme me çështjet e qarkullimit kronik, të cilat mund të shkaktojnë dëme nervore. Kjo nuk është kërcënuese për jetën, por megjithatë është e rëndësishme.

Çfarë duhet të mbani parasysh: Ndjeshmëritë ose djegiet që zgjasin për disa minuta në një kohë. Për të shpëtuar nga dëmtimi i përhershëm, konsultohuni menjëherë me mjekun tuaj.

Dhimbje dhe ënjtje e këmbës

Nëse këmba juaj është e butë, e fryrë, e kuqe ose e ngrohtë kur e prek, mund të përjetoni një mpiksje gjaku. Nëse qëndroni ulur për një kohë mund t’i vini re këto simptoma të dhimbshme. Gratë që pinë duhan kanë një rrezik më të madh të mpiksjes.

Çfarë duhet të mbani parasysh: Dhimbje të vazhdueshme, preje të këmbëve ose ënjtje mbi kyçin e këmbës janë shenja të rëndësishme. Mos u mjaftoni me një masazh për të larguar dhimbjet sepse ajo mund të shkojë në arterie dhe të shkaktojë dëme të rënda. Konsultohuni menjëherë me mjekun.

Lodhje

Duke bërë aktivitete ditore ndjeheni papritur e lodhur? Mund të jetë mungesa e gjumit ose e stresit, por gjithashtu mund të jetë një shenjë paralajmëruese e gjendjes kardiake.

Çfarë duhet të mbani paraysh: Ka një arsye të dukshme që gjatë kohës që bëni aktivitete të rregullta keni therje nga jashtë dhe nuk keni energji. Bëni menjëherë një takim me mjekun tuaj. Ka shumë shpjegime të arsyeshme, jo të rrezikshme për jetën, por nëse keni një gjendje kardiake, duhet të filloni ta trajtoni menjëherë.

Humbja e menjëhershme e peshës

Edhe pse në disa raste mund ta konsiderojmë një gjë të mirë, është e rëndësishme të mbash masën e peshës që po humbni, veçanërisht nëse nuk jeni duke u përpjekur për të humbur peshë. Ky ndryshim i dukshëm “pozitiv” mund tregojë prani të kancerit, depresionit, sëmundja e Parkinsonit, diabeti, hipertirodisim dhe disa çrregullime të tjera.

Çfarë duhet të mbani parasysh: Nëse keni humbur 5% të peshës tuaj gjatë 6-12 muajsh pa ndonjë përpjekje të qëllimshme për ta bërë këtë, konsultohuni menjëherë me mjekun.

Gjakderdhje ose djegie nga çamçakëzi

Miqtë dhe familja mund të thonë, “Po i pastroni shumë dhëmbët!” Por, potencialisht gjakderdhja ose hidhërimi nga çamçakëzi mund të jetë një sinjal se ju keni një sëmundje të dhëmbëve. Jo vetëm kjo, por mishrat e lënduar / gjakderdhje janë një shenjë paralajmëruese për diabetin dhe sëmundjet e tjera themelore.

Çfarë duhet të mbani paraysh: Gjakderdhja, mishrat e acaruar gjithë gjithë kohës janë një shenjë. Goja vazhdimisht e thatë dhe frymënxjerrje me me shije frute janë shenjat që tregojnë se mund të keni diabet.

Dhimbje gjoksi

Nëse ndiheni sikur po kaloni urth ose si çdo herë kur ndodh papritmas një ngushtim në gjoks, mund të jetë më serioze se sa do të imagjinonit.

Nëse ke pasur vetëm një shtrëngim dhe tashmë je më lehtë, kjo është një gjë. Por nëse ndjeheni sikur një shtrydhës shtangon shpesh gjoksin tuaj, ju nuk hani diçka shumë të yndyrshme ose e keni shumë vështirësi në palestër. Mund të përjetoni një sulm në zemër.

Çfarë duhet të mbani parasysh: Kjo dhimbje e fortë, e ngushtuar është shenja e parë, së bashku me lodhjen, frymëmarrjen dhe frymënxjerrjen. 10,000 gra nën 45 vjeç kalojnë një sulm në zemër çdo vit, më së shpeshti gjatë punës së lodhshme. Jini të vetëdijshëm për trupin tuaj gjatë kohës që ushtroni dhe shkoni menjëherë te mjeku nëse ndjeni këtë dhimbje gjoksi.

Burimi: Revista Psikolgjia

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.