Dieta që është e mirë për ne është gjithashtu edhe për planetin

| 17:35
SHPËRNDAJE

Nuk ka nevojë të zgjedhësh midis ushqimeve të qëndrueshme dhe të shëndetshme: ajo që është e mirë për planetin është shpesh e mirë për trupin, thotë një studim.

Zgjedhjet e ushqimit janë gjëra komplekse. Ushqyerja është një veprim i domosdoshëm për jetën, por sigurisht që nuk hamë vetëm për të kënaqur nevojat. Duke lënë mënjanë aspektet bindëse të lidhura me tabelat, ajo që ju vendosni në pjatën tuaj është rezultat i faktorëve të ndryshëm: disponueshmëria ekonomike, shijet, filozofitë ushqimore. Ju mund të hani në mënyrë që t’u përmbahen atyre që janë parimet e një diete të shëndetshme – megjithëse të ndryshueshme sipas atij që i propozon ato: shtoni konsumin e drithërave, frutave, perimeve dhe bishtajoreve, dhe zvogëloni konsumin e mishit, madje mund të zgjidhni ushqime që gjithashtu synojnë të kenë pak ndikim në mjedis. Por të ngrënit shëndetshëm dhe në një mënyrë të qëndrueshme nuk janë zgjidhje alternative.

Dietat e shëndetshme janë të mira për planetin

Ushqimet më të shëndetshme janë ato që kanë ndikimin më të vogël në mjedis. Rezultati vjen nga një analizë në të cilën studiuesit analizuan efektet e kombinuara në shëndet dhe mjedis të disa ushqimeve, me qëllim që të ndërtojmë një hendek në fushë. Shumë shpesh, shkruajnë ata, ne i referohemi efekteve shëndetësore të modeleve dietike, ose aty ku analizohen ushqimet individuale, ose pasojat e tyre në shëndet ose mjedis.
Kequshqyerja dallohet fare lehtë nga patologjitë që e shoqërojnë atë, siç janë; diabeti i tipit 2, tumoret dhe sëmundjet kardiovaskulare. Nga ana tjetër, kequshqyerja ndikon në mjedis: pa marrë parasysh efektet ndotëse në ekosistemet, vlerësohet se rreth një e treta e emetimeve globale janë për shkak të bujqësisë, e cila ha vetëm rreth 40% të dherave, dhe dy të tretat e burimeve të uji të freskët përdoret për të prodhuar ushqim.

Ushqimet më të shëndetshme dhe më të qëndrueshme

Studiuesit u përpoqën të kuptojnë më mirë marrëdhëniet midis ushqimit dhe mjedisit, duke u përqendruar në 15 klasa ushqimore (produkte qumështore, mish pule, vezë, peshk, fruta, perime, bishtajore, arra, vaj ulliri, patate, mish të kuq të përpunuar dhe jo, drithëra të rafinuara dhe kokërr plotë, pije me sheqer). Qëllimi i studimit ishte të kuptonte lidhjen e këtyre ushqimeve me disa tregues mjedisorë dhe shëndetësorë (siç janë emetimet, përdorimi i tokës dhe ujit, si dhe diabeti, goditja në tru, sëmundjet kardiovaskulare dhe kanceri). Për ta bërë këtë, shkencëtarët kanë përdorur studime epidemiologjike nga njëra anë dhe analizat e ciklit jetësor të ushqimeve të analizuara nga ana tjetër.
Rezultati? Studiuesit thonë se ne duhet të bëjmë një kthesë të sintetizuar: në krahasim me trendin e marrë vitet e fundit (që ka parë rritjen e ushqimeve më pak të shëndetshme, dhe rrjedhimisht edhe të sëmundjeve jo ngjitëse), duhet të preferojmë atë që shkenca thotë se është e mirë për trupin, sepse kështu vepron edhe për mjedisin. Pra të zgjedhim ushqime të tilla si frutat, perimet, bishtajoret dhe drithërat. Në të njëjtën kohë, ana tjetër e medaljes tregon se ushqimet më pak të shëndetshme janë që kanë ndikim më të madh në mjedis (mish i kuq i përpunuar).

Në mesin e këtyre ekstremeve ata vëzhguan gjithashtu situata dhe përjashtime më pak të qarta: peshqit, për shembull, të konsideruar përgjithësisht të shëndetshëm, kanë ndikime më të moderuara në mjedis, shpjegojnë shkencëtarët. Ndërsa klasat përfundimisht të dëmshme për shëndetin, siç janë pijet me sheqer, kanë një ndikim të kufizuar nga pikëpamja mjedisore.

Drejt një diete të bazuar në bimë

Mesazhi që vjen nga studimi në fjalë është i qartë: zgjidhni për të sjellë në tryezë më shumë fruta, perime, bishtajore dhe më pak mish – kjo zgjedhje është gjithashtu e mirë për mjedisin. Edhe ushqimet me ndikime mjedisore të ndërmjetme ose me efekte jo të qarta shëndetësore – siç janë drithërat e rafinuara, produktet e qumështit, vezët dhe mishi i pulës – mund të kenë efekte të dobishme për shëndetin dhe mjedisin nëse do të zëvendësonin ushqimet që janë më të dëmshme për të dy aspektet, shkruajnë autorët.
“Dietat e ekuilibruara të bazuara në ushqime bimore, të tilla si drithërat kokërr plotë bishtajoret, frutat, perimet dhe ushqimet shtazore të prodhuara në mënyrë të qëndrueshme në sistemet me emetime të zvogëluara, paraqesin një mundësi të shkëlqyeshme për të përshtatur dhe kufizuar ndryshimin e klimës”, komentoi Debra Roberts, e cila mori pjesë në studim.

Një dietë e mirë për mjedisin mund të zvogëlojë me 50% konsumin e miellit të rafinuar, sheqernave dhe mishit, deri në vitin 2050, duke rritur konsumin e frutave, miellit integral, farave dhe peshkut. Të njëjtat kategori, sot konsiderohen si gurthemelet e një diete të shëndetshme. Sipas ekspertëve, mbështetja në një dietë të ngjashme mund të zvogëlojë ndjeshëm vdekjet vjetore për shkak të sëmundjeve të lidhura me ushqimin jo të shëndetshëm.

Burimi / https://www.wired.it

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.