Analiza e CNN/ Evropa nuk mund të vendosë nëse dëshiron të ndëshkojë rusët e zakonshëm për luftën e Putinit

Aug 18, 2022 | 10:07
SHPËRNDAJE

Finlanda, një vend që ndan një kufi 830 milje të gjatë me Rusinë, njoftoi këtë javë se do të përgjysmojë numrin e aplikimeve për viza nga qytetarët rusë.

putini1

Aktualisht, 1,000 rusë mund të aplikojnë për viza finlandeze çdo ditë, por që nga 1 shtatori ky numër do të bjerë në 500. Jussi Tanner, drejtor i përgjithshëm për shërbimet konsullore në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Finlandës, i tha CNN se maksimumi 20% do të ndahen për viza turistike, domethënë jo më shumë se 100 viza turistike do të jenë në dispozicion në ditë, raporton CNN.

Kjo masë vjen pasi Estonia, një tjetër vend i Bashkimit Evropian që kufizohet me Rusinë, ndaloi edhe rusët që kishin tashmë viza të hynin në vend. Sipas Reuters, kjo arrin në 50,000 njerëz.

Republika Çeke dhe Letonia kanë qenë gjithashtu mbështetëse për ndalimin e vizave dhe gjithashtu kanë marrë masa për të kufizuar rusët që të udhëtojnë në BE.

Propozimi u prezantua fillimisht nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili dëshiron të ndalojë rusët të hyjnë në BE.

Jo të gjithë janë dakord. Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se ndërsa është e rëndësishme të sanksionohen ata në rrethin e ngushtë të presidentit rus Vladimir Putin, evropianët duhet “të kuptojnë gjithashtu se ka shumë njerëz që ikin nga Rusia sepse nuk pajtohen me regjimin rus”.

Një diplomat i lartë gjerman i tha CNN se argumenti i Scholz nuk bazohet në fakt, “pasi çdokush mund të aplikojë për një vizë “. Diplomati beson se Scholz më së shumti po përpiqet të “balancojë partinë e tij, e cila është e ndarë midis atyre që duan dialogun me Rusinë dhe atyre që duan të duken të ashpër”.

Mbrojtësit e kufizimit të vizave ruse besojnë se argumenti është mjaft i qartë.

Alexander Stubb, një ish-kryeministër finlandez dhe ministër i jashtëm, i cili më parë kishte mbrojtur liberalizimin e vizave me Rusinë, tha për CNN: “Është një gjendje e trishtuar, por çmimi i luftës duhet të ndihet nga qytetarët rusë”.

Ai tha se “e vetmja mënyrë në të cilën zemrat dhe mendjet e popullit rus mund të ndryshohen është që ata të kuptojnë se çfarë po bën Putini është një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar. Kjo do të thotë një ndalim total i vizave për rusët.”

Rasa Juknevičienė, një ish-ministre estoneze e mbrojtjes dhe anëtare aktuale e Parlamentit Evropian, thotë se “para së gjithash, kjo është një çështje sigurie”.

“Qytetarët rusë udhëtojnë në BE kryesisht nëpërmjet Finlandës dhe Estonisë. Shërbimet zyrtare të vendeve janë nën presion të madh. Rusia kontrollohet nga strukturat e trashëgimisë së KGB-së, të cilat shfrytëzojnë hapjen e vendeve të Shengenit për operacione të ndryshme,” tha Juknevičienė për CNN.

Nuk ka gjasa që liderët evropianë të arrijnë një marrëveshje të plotë për këtë çështje. Ndërsa BE-ja ka qenë kryesisht e bashkuar që nga fillimi i luftës dhe është bashkuar për të vendosur sanksione serioze ekonomike ndaj Rusisë, ekziston një realitet gjeografik që ndërlikon çdo konsensus midis 27 vendeve me prioritete shumë të ndryshme ekonomike dhe politike.

Vendet në perëndim dhe jug të BE-së, të cilat janë disi të mbrojtura nga agresioni i Kremlinit për shkak të distancës së madhe, janë të shpejtë për të kujtuar se Rusia është një pjesë shumë e madhe e rajonit më të gjerë të Evropës.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura