Ambasada turke, dekaratë pas tentativës për grushtin e shtetit

| 8:39
SHPËRNDAJE

Tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht, e ka quajtur ambasada turke në Tiranë atë që ndodhi në Turqi.

ambasada

Deklarata

“Ngjarja e ndodhur në Turqi ishte një tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht. Populli ynë iu kundërvu me dinjitet dhe solidaritet. Presidenti ynë dhe qeveria jonë janë në krye të detyrës.

Nuk ishte një grusht shteti ku ishin përfshirë të gjitha forcat e armatosura të Turqisë. Ai ishte organizuar nga nje grup brenda Forcave te Armatosura, te cilit iu dha pergjigja e duhur nga populli yne.

Situata u shpalos në turqi ishte një përpjekje për të përmbysur e qeverisë të zgjedhur në mënyrë demokratike. Kjo përpjekje është bllokohen nga populli turk në unitetin dhe solidaritetin. Presidenti ynë dhe qeveria janë në krye. Forcat e armatosura turke nuk ishte përfshirë në përpjekje për në tërësinë e vet. Ishte kryer nga një grup brenda forcat e armatosura dhe mori një përgjigje të merituar nga kombit tonë.”

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.