Zgjedhja e kryeprokurorit, Mustafaj: Duhet të ketë konsensus, por nëse mazhoranca…

SHPËRNDAJE

Ish-ministri i PD-së, publicisti dhe shkrimtari Besnik Mustafaj, në rubrikën “Opinion” në “Neës24”,deklaroi se Prokurori i Përgjithshëm që duhet të zgjidhet i përkohshëm në këtë detyrë, duhet të ketë mbështetjen e të gjitha palëve politike. Mustafaj tha se mazhoranca duhet të tregojë vullnet për të përfshirë edhe opozitën në këtë proces.

besnik-mustafaj

“Në këtë tension që ka krejt opinioni publik, përtej skandaleve të denoncuara, por tashmë që faktuara, që lidhen me implikimin e zyrtarëve të lartë të policisë dhe politikës me elementë kriminale, zgjedhjen e një kryeprokurori të përkohshëm bëhet edhe më e vështirë. Është një çështje e ndërlikuar, delikate, pasi kërkohet që ky prokuror që vjen me vetëdijen se është i përkohshëm, duhet të ketë mbështetjen e të gjithë palëve. Ky prokuror i tranzicionit duhet të ketë mbështetje të gjerë që të vazhdojë këtë punë të nisur, por edhe të tjerat që ne nuk i dimë, me të njëjtën këmbëngulje dhe angazhim të madh. Opozita nuk ka një mekanizëm të tillë që të jetë faktor në zgjedhje e këtij prokurori. Por nëse mazhoranca nuk e ka këtë vullnet për të përfshirë të gjitha palët në këtë proces, atëherë do të ketë qëndrime të tjera”, u shpreh Besnik Mustafaj.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakUEFA hedh shortin e kualifikueseve, Shqipëria vendoset në një grup me Serbinë
Artikulli tjetërTalenti shqiptar tërhiqet nga futbolli prej problemeve në zemër

2 KOMENTET

 1. cfare konsensusi more b..e . Populli ka zgjedhur me 25 qershor ata qe do ta drejtojne shqiperine per kater vitet e ardheshme.
  Partia socialiste te zgjedhe e vetme prokurorin e pergjitheshem sic ka bere sali trapi kur ishte tete vjete ne pushtet
  Partia socialiste e kerkoi timonin ja dhame tani te ushtroje pushtetin e marre nga populli dhe te mos ndegjoje keto lo…t e tropojes si kete tokmakun. Po mor tokmak shkrimtar gjoja berisha kur zgjodhi silvia kontin ina ramen dhe adriatik llallen me konsensus i emeroi.
  Eshte e turpeshme nese mazhoranca ul kurrizin perpara ketyre krimienleve et cilet e kane vendin ne burg si sali berisha, lulezim basha , besnik mustafajk e shume se shume te tjera krimienle te cilet kane bere vjedhje shperdorine ne dem te pasurise dhe interesave te kombit shqipetar.

 2. Nuk duhet konsensus. Duhet te zhduket ky Llalla, vetem atehere do te kete konsensus kur edhe pala tjeter te vertetoje se kur u zgjodh Llalla e beri me konsensus.
  me cte drejte kerkon ti ate qe nuk e ke bere vete?
  Prandaj jua kane hequr vizen ju se nuk mesoni dot nga deshtimet.

Comments are closed.