Vuçiç nuk i bindet urdhrit të qeverisë së Kosovës, niset për në Banjë përmes rrugëve dytësore

SHPËRNDAJE

Pavarësisht ndalesës nga Qeveria e Kosovës dhe bllokadës së veteranëve të UÇK-së, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, është nisur drejt fshatit Banjë të Drenicës, raportojnë mediat serbe, transmeton “Zeri.info”.

vucic
Kreu i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj, e mori vendim për anulimin e vizitës së presidentit serbe, Aleksandër Vuçiq, pas protestave të qytetarëve.

Ndërkohë Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar më herët se nuk i interesojnë protestat e banorëve të Drenicës e as vendimi i kryeministyrit Ramush Haradinaj i cili ia ndaloi vizitënnë Drenicë.

Vuçiç ka thënë se do të provojë të shkojë në Banjë përmes rrugëve dytësore.

Por nëse një gjë e tillë nuk arrihet, ai ka bërë të ditur se do të kthehet.

“Ndoshta nuk do të mund të vizitojmë enklavën serbe. Do të përpiqemi por do të jetë e vështirë të arrijmë atje. Nuk iu rekomandoj mediave serbe të lëvizin këtu. Do të përpiqemi, nëse nuk kemi sukses kthehemi”, tha Vuçiç.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprak"Vrasja në Rabije të Memaliajt 'kundërmon erë Kanabisi dhe jo shije uji'!"
Artikulli tjetërFinancieri i Habilajve mbetet në arrest shtëpie, pritet gjykimi

S'KA KOMENTE

Comments are closed.