“Vendi po rrëshqet në situatë pasigurie”, regjisori Robert Budina thirrje nga protesta: Nëse Prokuroria s’ vepron me shpejtësi, qytetarët me të gjitha format do…

| 18:22
SHPËRNDAJE

Regjisori Robert Budina tha sot në fjalën e tij në protestën e dytë për shembjen e Teatrit se Aleanca për Mbrojtjen e tij nuk do të tërhiqet.

“Ne nuk do tërhiqemi se jemi kockë e fortë”.

Budina i ka bërë thirrje drejtësisë të zbardhë dhunën policore mbi artistët dhe qytetarët

.robert budina protesta e dyte

“Kërkojmë nga drejtësia të zbardhë sulmin terrorist që u krye mbi artistët e qytetarët e intelektualët, kemi të gjitha pamjet si tërhiqen zvarrë intelektualët se doni të mbronin kulturën e dinjitetin tuaj”.

Robert Budina protesta 20 maji

“Nëse nuk ka një reagim , qytetarët legjitimohen të mbrojnë veten e pasuritë e tyre me të gjitha format”, tha Budina, teksa lexoi një deklaratë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit.

“Kryeministri tha bëj çfarë të dua se i kam votat, por a i ka votat?
Ja treguam 2 vjet e 3 muaj edhe e çuam në dëshpërim total që të kryente akt terrorist, e shembi Teatrin për të na thënë se është i fuqishëm, duhet të qëndrojmë gjatë të fitojmë demokracinë”.

Sipas Budinës, “faktori ndërkombëtar po reagon me shpejtësi të skëterrshme për atë që po ndodh në Shqipëri, moto jonë është jo “ik ik”, po “eja eja”, ai që duhet të ikë duhet të iki vetë”.

Ne akuzojmë direkt kryeministrin Edi Rama, kryetarin e nenkryetarin e Bashkise, drejtorin e Teatrit Kombetar, keshilltarin e Bashkise, ministrene Kultures qe me veoprimet e mosveprimet e tyre kane provokuar ate akt dhune te 17 majit Nje hap i pare, eshte ndalimi i cdo punimi ne truallin e Teatrit Kombeter, kerkesa nga ana e prokurorise e sigurimit te proves, e shpallja e procedimit penal per te gjithe te perfshiret, nese ska reagim te shpejte nga prokuroria, do jemi ne qe do kerkojme me force. Ju bej thirrje autoriteteve te drejtesise nderkombetare te reagojne, vendi po rreshket ne situate pasigurie”, tha Budina në fund të fjalës së tij.

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.