Ukraina mori statusin kandidat/ Ministri serb ironizon Brukselin: Ne duhet të ishim anëtarësuar që 1999-n, u dashka të bësh luftë me Rusinë që të hysh në BE

Jun 23, 2022 | 23:28
SHPËRNDAJE

 

Ministri i Brendshëm serb ka reaguar qëndrimin e Bashkimit Evropian ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor për mos-hapjen e negociatave. Sipas tij, logjika e BE-së që duhet bërë luftë që të hapen negociatat me familjen evropiane teksa iu referua shembullit të Ukrainës e cila mori dritën jeshile në hapjen e negociatave me BE-në.0705foto-FoNet-MUP-Srbije-992x560 (1)

Vulin deklaroi gjithashtu se Bashkimi Evropian ka vendosur të mos pretendojë se ka të njëjtat rregulla për të gjithë ata që duan të anëtarësohen, kështu që Ukraina u bë kandidate për anëtarësim pavarësisht se nuk i përmbush standardet, të cilat janë zbatuar me kaq kujdes për vendet ballkanike.

“Ajo kapërceu disa dekada presione, shantazhe dhe burokraci dhe nuk i është dashur të luftojë me luftën kundër korrupsionit, duke përmbushur kriteret në fushën e drejtësisë apo reformat ekonomike dhe nuk ka nevojë të flitet për bashkëpunim me gjykatat që përcaktojnë luftën. krime”, tha Vulin.

Ai vuri në dukje se pjesëmarrja e Ukrainës në luftë ishte e mjaftueshme për të nisur negociatat, duke shtuar se ai as që mund të imagjinonte se cili do të ishte kushti për përfundimin e procedurës së pranimit dhe se shpresonte që Moldavia nuk do të duhej të premtonte se do të shkonte në luftë dhe se u miratua statusi i kandidatit.

“Nëse kriteri vendimtar për anëtarësim apo fillimin e procesit të anëtarësimit është që vendi të jetë  në luftë, atëherë Serbia mund të kishte nisur negociatat në vitin 1999, por duket se rregullat e tilla nuk vlejnë për ato që janë bombarduar nga NATO”, shkruan ai.

Ai shtoi se i uron fat Ukrainës dhe se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk duhet të hyjnë në luftë me askënd për të nisur negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

© Panorama.al

Te lidhura