Talebanët kërkuan uljen e çmimit të biletave, linja ajrore pakistaneze pezullon fluturimet nga Kabuli

Oct 14, 2021 | 20:59
SHPËRNDAJE

linjaajrore

Linja ajrore kombëtare e Pakistanit ka pezulluar fluturimet në kryeqytetin afgan, Kabul pas ndërhyrjeve dhe kërcënimet e talebanëve.

Sipas BBC, vendimi ka ardhur pasi talebanët urdhëruan kompaninë ajrore të ulte çmimet e klasit të parë, përpara rënies së qeverisë së Afganistanit.

ANP ka qenë transportuesi i vetëm i huaj që kryen fluturime të rregullta jashtë Kabulit. Biletat për kryeqytetin pakistanez, Islamabad, ishin shitur deri në 10 herë më shumë se norma e gushtit.

Ministria e Transportit e qeverisë talebane tha në një deklaratë të cituar nga Reuters se biletat duhet “të rregullohen për të korresponduar me kushtet e një bilete para fitores së Emiratit Islamik”, pra 120-150 dollarë (87-110 £).

Ai u bëri thirrje udhëtarëve të raportojnë çdo shkelje të këtij urdhri, i cili gjithashtu iu drejtua transportuesit afgan Kam Kam.

Fluturimet mund të ndalohen nëse linjat ajrore nuk respektojnë, shtoi ajo.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/