Studimi: Meshkujt që kanë ereksion në mëngjes kanë më pak gjasa të vdesin nga sëmundjet e zemrës ose goditjet në tru

Jun 14, 2022 | 12:56
SHPËRNDAJE

Burrat që kanë ereksion në mëngjes kanë më pak gjasa të vdesin nga sëmundjet e zemrës ose goditjet në tru, ka zbuluar një studim i ri. Shkencëtarët pyetën deri në 1800 burra të moshës së mesme dhe të moshuar në Belgjikë se sa shpesh merrnin ‘lavdinë e mëngjesit’…

Ata zbuluan se ata që kishin shpesh ereksione në mëngjes kishin rreth 22 për qind më pak gjasa të vdisnin nga vrasësit kryesorë. Studimi, i botuar në revistën Age and Ageing, shpjegoi se studiuesit mendojnë se ereksionet gjatë natës janë një shenjë e qarkullimit të mirë.

Dr Leen Antonio, studiuesi kryesor dhe asistent profesor i endokrinologjisë në Katholieke Universiteit Leuven, tha: “Disfunksioni erektil dhe ereksioni i dobët në mëngjes shoqërohen me rritje të vdekshmërisë. Humbja e ereksionit në mëngjes është një shenjë që arteriet tuaja nuk po funksionojnë siç duhet”, tha për The Sun Dr Geoff Hackett, ish-president i Shoqatës Britanike për Mjekësi Seksuale.

Kjo do të thotë që ju jeni në rrezik të konsiderueshëm të një ataku në zemër ose goditje në tru brenda tre deri në pesë vjet. Kjo vlen për meshkujt beqarë, jo vetëm ata që kanë një partner”. Ereksionet e penisit të natës ndodhin gjatë gjumit të Lëvizjes së Shpejtë të Syve (REM) – faza gjatë së cilës ne ëndërrojmë.

Disa burra mund të përjetojnë tumescencë nate të penisit edhe gjatë gjumit jo-REM, veçanërisht burrat e moshuar.

Arsyeja për këtë është e paqartë. Arsyeja pse meshkujt zgjohen me ereksion mund të lidhet me faktin që ne shpesh zgjohemi duke dalë nga gjumi REM. Meqenëse ka disa cikle gjumi në natë, burrat mund të kenë deri në pesë ereksione në natë dhe këto mund të zgjasin deri në 20 ose 30 minuta.

Revista Psikologjia

© Panorama.al

Te lidhura