Turpërim historik për Anglinë/ “Tre Luanët” regjistrojnë rekorde katastrofike, Hungaria është kombëtarja e parë që…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 14, 2022 | 23:55


Turpërim historik për Anglinë/ “Tre Luanët” regjistrojnë rekorde katastrofike, Hungaria është kombëtarja e parë që…

Anglia shtangu mbarë opinionin sportiv, teksa regjistroi një humbje turpëruese 0-4 ndaj Hungarisë në “Wembley”, në sfidën e vlefshme për Ligën e Kombeve.

Sauthgejt

“Tre Luanët” e drejtuar nga Sauthgejt, regjistruan kështu humbjen e parë në histori me 4 gola diferencë në ndeshjen brenda në shtëpi, pa mundur të gjejnë rrugën e rrjetës. Pra nuk kishte ndodhur kurrë më paë, që Anglia të pësonte 4 gola në shtëpi dhe të mos shënonte qoftë 1 të vetëm.

Hera e fundit  që anglezët mposhteshin me një rezultat të thellë, ishte vitit i largët 1928, në përballjen ndaj Skocisë, që përfundoi me rezultatin 5-1.

Një fakt tjetër interesant që vlen të theksohet është se Hungaria, bëhet skuadra e parë në histori që i shënon katër gola në një ndeshje jashtë fushë Anglisë që nga vitit 1953, që ku vetë hungarezët fituan 6-3 në “Wembley”.

PANORAMASPORT.AL