Tavë kosi dhe jufka, ja çfarë hëngrën zyrtarët e UEFA-s dhe VIP-at para finales

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 27, 2022 | 21:05


Tavë kosi dhe jufka, ja çfarë hëngrën zyrtarët e UEFA-s dhe VIP-at para finales

Europa foli dhe hëngri… shqip. Gatime tradicionale dhe jo vetëm në çdo pjatë, që kishin lidhje të ngushtë me çdo cep të vendit tonë.

800-0-628e763386d51-696x398

Ishte kjo menyja që iu servir zyrtarëve të UEFA-s dhe të ftuarve specialë për finalen e madhe të Conference League.

Ushqimet

Nga byreku me fasule, te tava e kosit apo jufkat e Dibrës, mjaftuan për të sjellë shumë Shqipëri në çdo pjatë. Disa nga shefat e angazhuar nga restorantet më me emër në vend u kujdesën për çdo detaj që çdokush të merrte shijen e gatimeve tona.

ZBULOHET MENYJA

ANTIPASTA E PARË

Karpaço levreku nga Lezha dhe açuget me krem perimesh.

ANTIPASTA E DYTË

Tavë krapi nga Shkodra me petë misri.

PJATË E PARË

Byrek tradicional me fasule të bardha nga Kallmeti dhe kërpudha nga Puka.

PJATË E DYTË

Pulë me jufka Dibre

PJATË E TRETË

Tavë kosi tradicionale me mish qengji dhe shafran Elbasani. Lule çikore me vaj ulliri nga Rapsodia. Djathë me çaj mali shqiptar dhe piper djegës nga Zadrima. Lëng shege të egër nga Mrizi.

ËMBËLSIRA

Kasatë e butë parfe me fruta pylli nga Divjaka.

PANORAMASPORT.AL