RREGULLORJA/ Arbitrat vepruan drejt, shpjegimi specifik i golit të Kilië Mbapesë kundër Spanjës (VIDEO)

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Tetor 12, 2021 | 11:23


RREGULLORJA/ Arbitrat vepruan drejt, shpjegimi specifik i golit të Kilië Mbapesë kundër Spanjës (VIDEO)

Goli i Kilië Mbapesë hapi shumë debate në finalen e Ligës së Kombeve, por rregullorja është e qartë, ndonëse shumë nuk janë aq të qartë lidhur me aksionin në fjalë. Por, edhe pse shumë i vështirë për t’u pranuar, pamjet e VAR-it konfirmuan golin që i dha trofeun Francës, ndërkohë që rregullorja flet si më poshtë:

mb

– Një futbollist në pozicion jashtë loje, që merr një top nga një kundërshtar, i cili merr pjesë në aksion, përfshirë edhe një prekje të mundshme me dorë apo me krah, nuk konsiderohet që të jetë avantazhuar, nëse nuk bëhet fjalë për të “shpëtuar” me qëllim ndaj një rivali.

– Një “shpëtim” ekziston kur një futbollist, për të ndërprerë apo qoftë edhe nëse tenton të ndërpresë trajektoren, prek topin që po shkon drejt apo pranë portës, me çfarëdo pjese të trupit, përjashtuar këtu një prekje me dorë apo me krah.

E thënë ndryshe, edhe pse Mbape niset në pozicion jashtë loje, francezi nuk e prek topin, por ndërkohë Garsia jo vetëm tentoi që të ndërpriste trajektoren e topit, në të njëjtën kohë ai e prek sferën sadopak, prandaj goli quhet absolutisht i rregullt.

PANORAMASPORT.AL


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/