Rekordi i pabesueshëm i Kroacisë, ekipi i parë që i “mbijeton”…

Panorama Sport | Gazeta me e shitur sportive ne vend

Postuar: Korrik 11, 2018 | 23:24

Rekordi i pabesueshëm i Kroacisë, ekipi i parë që i “mbijeton”…

Me fitoren ndaj Anglisë, Kroacia arriti të kualifikohet për në finale, ku do të gjejë Francën. Por, kroatët kanë vendosur edhe një rekord interesant, ekipi i parë që i mbijeton tre shtesave, duke luajtur tre ndeshje nga 120 minuta.

kroaciaa

Ndaj Danimarkës dhe ndaj Rusisë, kroatët mbyllën në barazim lojën e rregullt dhe shtesat, ndëras u kualifikuan në të dyja rastet nga ruleta e penalltive. Ndërkohë, ndaj Anglisë, ekipi i Daliç luajti 120 minuta, por nuk iu desh të shkonte në penallti, prej golit të Manxukiç.

Edhe Belgjika në 1986 dhe Anglia në 2014, i kanë luajtur 3 shtesa në fazën me eliminim direkt të Botërorëve, por kanë dështuar që t’i kalojnë të treja këto shtesa.


www.minuta90.com