Sa shpesh duhet t’i ndërroni të brendshmet? Ja përgjigja e gjinekologëve

Apr 2, 2021 | 0:05
SHPËRNDAJE

Ju duhet t’i ndërroni të brendshmet çdo ditë dhe t’i lani ato para se t’i vishni përsëri. Por, çfarë ndodh me jetëgjatësinë e të brendshmeve tuaja? Kur duhet t’i hidhni të vjetrat për të marrë të reja?

te brendshme (2)

Përgjigja nuk është aq e thjeshtë sa mund të mendonit, thotë Taraneh Shirazian, një gjinekologe. Për fillestarët, asnjë provë mjekësore nuk tregon se veshja e mbathjeve të vjetra është një faktor rreziku për të shkaktuar një problem vaginal, thotë Dr. Shirazian, sipas “Health.com”.

Por përsa i përket rehatisë dhe zvogëlimit të shanseve të çdo problemi të mundshëm, si një reaksion alergjik ose infeksion, duhet të zëvendësosh të brendshmet rregullisht, këshillon ajo.

Philip Tierno, një profesor klinik i mikrobiologjisë dhe patologjisë në Shkollën e Mjekësisë NYU, pajtohet me faktin që të brendshmet nuk kanë një datë skadence. Por nëse ato janë “mekanikisht jofunksionale”, me fjalë të tjera, humbasin elasticitetin, është koha t’i zëvendësoni.

Çfarë mund të ndodhë nëse vishni të brendshme të vjetra?

Rreziku nuk është i lartë, por mbathjet e konsumuara mund të paraqesin një problem shëndetësor. Nëse një palë mbathje nuk përshtaten më siç duhet, mund të shkaktojnë infeksione të tjera, shpjegon Dr. Shirazian.

Dhe nëse qepjet e mbathjeve janë të dobëta, ato mund të irritojnë lëkurën dhe të rezultojnë në prerje ose gërvishtje që rrisin rrezikun e infeksionit.

te brendshme (1)

Një rrezik më i madh shëndetësor kur bëhet fjalë për të brendshmet

Dr. Shirazian rekomandon materialin e pambukut, sepse ato marrin frymë dhe nuk lejojnë që lagështia të krijohet kaq lehtë, duke rezultuar potencialisht në një infeksion. Nga ana tjetër, pëlhura sintetike si najloni mban lagështi dhe nuk thahet lehtë, duke rritur irritimin dhe rrezikun e infeksionit.

Për përdorim të përditshëm, zgjidhni të brendshme që janë të buta dhe thithin lagështi, pavarësisht nëse janë brekë “si të gjyshes”.

Këshilla të ekspertëve për larjen e të brendshmeve që të zgjasin më shumë

Për të shmangur rreziqet shëndetësore, por edhe për të shpëtuar veten nga detyrimi për të zëvendësuar të brendshmet e vjetra, është shumë e rëndësishme të pastroni të brendshmet siç duhet.

Së pari, ndiqni udhëzimet e kujdesit në etiketë; ato janë shtypur atje për një arsye. Nëse vishni të brendshme të bardha pambuku, Tierno sugjeron të shtoni zbardhues në ciklin tuaj të larjes.

Nëse të brendshmet tuaja janë me ngjyrues, produkte të tjera mund të shtohen në një cikël me ujë të nxehtë në vend të zbardhuesit, që në mënyrë efektive shkatërrojnë mikrobet.

Nëse të brendshmet janë të bëra nga pëlhura më delikate, si mëndafshi ose acetati, është më mirë t’i lani me dorë ose t’i vendosni në një cikël të dizajnuar për veshje delikate.

Procesi i tharjes gjithashtu ndihmon në shkatërrimin e baktereve, shton Tierno, pavarësisht nëse kjo bëhet gjatë procesit të tharjes apo jashtë në diell për një shpërthim të rrezatimit ultra violet.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.