Sa hapa duhet të bëni në të vërtetë në ditë për të qëndruar të shëndetshëm

Mar 19, 2021 | 23:48
SHPËRNDAJE

Sipas një studimi, ecja mund të rrisë nivelet tona të lumturisë, ndërsa një tjetër sugjeron që gjithashtu mund të na bëjë më produktivë. Por, si të gjitha gjërat, është më mirë të ecim pa e tepruar. Numri i hapave që bëjmë ka rëndësi dhe duhet të sigurohemi që jo vetëm është i dobishëm, por edhe një detyrë e arritshme.

“Bright Side” thotë se 10,000 hapa në ditë është rezultati i një fushate shumë të suksesshme marketingu.

ecja hapat (2)

Pavarësisht nëse jeni duke bërë një mënyrë jetese të shëndetshme apo jo, me siguri keni dëgjuar që duhet të ecni 10,000 hapa në ditë për të qenë të shëndetshëm. Por pse ai numër?

Epo, duket se vjen nga një aplikacion japonez që mat hapat, i shitur në vitin 1965, i quajtur Manpo-kei, që do të thotë fjalë për fjalë “10.000 hapa”. Ai u përhap në të gjithë botën dhe përfundimisht u bë objektivi i përditshëm i hapave për të gjithë.

Dëshmoi se ishte më shumë seç duhej për njerëzit.

Disa studime vërtet sugjerojnë që 10,000 hapa mund të jenë të rëndësishëm për disa njerëz, sepse mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe mendjes, si dhe të ulin rrezikun e diabetit.

ecja hapat (4)

Sidoqoftë, e vërteta është se ai numër mund të jetë në të vërtetë i panevojshëm për shumicën e njerëzve, pasi nuk ka asnjë provë reale që më shumë hapa sjellin më shumë përfitime shëndetësore. Pra, nëse nuk mund ta arrini atë qëllim ditor, mos u dekurajoni, pasi një numër shumë më i ulët mund të jetë po aq i dobishëm për ju.

Për më tepër, 10,000 hapa në ditë është një qëllim shumë i madh, dhe jo shumë njerëz mund ose kanë kohë për ta arritur atë. Pra, nëse vazhdimisht nuk po e arrini atë, ka të ngjarë të ketë efekte negative mbi ju në nivelin psikologjik.

Sipas këtij studimi, adoleshentëve britanikë iu dha një detyrë për të arritur një qëllim të caktuar të aktivitetit. Në fillim, ata u kënaqën me të, por më vonë filluan të ankoheshin se ishte shumë e vështirë për t’u përfunduar dhe motivimi i tyre ra.

Numri optimal i hapave të rekomanduar është shumë më i ulët.

ecja hapat (3)

10,000 është bërë qëllimi i paracaktuar për njerëzit dhe gjurmuesit e fitnesit, por edhe të ecësh deri në 4,400 hapa në ditë është shumë e dobishme, sipas Dr. I-Min Lee.

Në studimin e saj, ajo ekzaminon një numër të madh të grave midis 62 dhe 101 vjeç. Atyre iu dhanë akseleo-metra të montuar në ijë që do të gjurmonin lëvizjet e tyre për të paktën dhjetë orë në ditë, në harkun e katër deri në shtatë ditë midis viteve 2011 dhe 2015.

ecja hapat (6)

Rezultatet treguan se shkalla e vdekshmërisë tek gratë që ecnin rreth 4,400 hapa në ditë u ul me 41%, krahasuar me ato që bënin vetëm 2,700 hapa në ditë. Ndërsa gratë që ecnin 7,500 hapa në ditë ulën shkallën e vdekshmërisë me 65%. Të dish që të ecësh më pak nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe mund të ketë një efekt pozitiv psikologjik tek njerëzit.

Si ta arrijmë me lehtësi qëllimin tonë të përditshëm

ecja hapat (1)

Studimi ka disa kufizime, sipas Dr. Lee. Nuk na tregon se sa hapa duhet të ndërmarrim për të përmirësuar cilësinë e jetës sonë ose për të parandaluar ndonjë problem.

Këtu janë faktet që Dr. Lee zbuloi:

Numërimi i hapave është më i realizueshëm se matja e ushtrimeve në kohë.

Intensiteti nuk ka rëndësi, çdo hap ka rëndësi.

Nëse jeta juaj nuk përfshin fare aktivitet, duhet të konsideroni të shtoni 2,000 hapa të tjerë në mënyrë që të paktën të arrini 4,400 hapa të përditshëm. Sigurisht, nuk keni pse t’i bëni të gjitha menjëherë, përkundrazi, provoni të bëni hapa shtesë sa herë që është e mundur.

ecja hapat (5)

Disa këshilla nga Dr. I-Min Lee:

Merrni shkallët në vend të ashensorit.

Parkoni në hapësirën e parë të zbrazët që shihni, jo atë më afër hyrjes.

Zbritni nga autobusi një ndalesë para destinacionit tuaj.

Në shtëpi, bëni punët. Bëni më shumë se një rrugë për të sjellë pjatat e darkës në kuzhinë ose sende ushqimore nga makina juaj.

“Këto gjëra të vogla bashkohen së bashku”, thotë Dr. Lee . “Mos u frikësoni ose dekurajoni nga numri 10,000.”

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.