Rama: Jemi drejt realizimit të vendosjes së pagës minimale, ja sa do të jetë. Taksa progresive do të…

| 13:06
SHPËRNDAJE
 

Kryeministri Edi Rama thotë se janë duke realizuar një tjetër objektiv, atë të vendosjes së pagës minimale. Gjatë fjalës së tij në prezantimin e programeve të punësimit, Rama tha se paga minimale do të jetë 300 mijë lekë.

edi rama

Rama tha gjithashtu se po vazhdon studimi për rishikimin e taksës progresive.

“Ndërkohë lajmi i mirë është se Shqipëria ka humbur më pak vende pune për frymë se vendet e rajonit. Rintegrimi është bërë më shpejt, sepse ne u mbyllëm më shpejt, por edhe u hapëm më shpejt.  Sot jemi duke definuar edhe atë masë që ka qenë një nga objektivat tona dhe që po vjen drejt realizimit, është vendosja e pagës minimale 300 mijë lekë.

Për të mos pasur asnjë pagë nën 300 mijë lekë.  Këtu kam paraysh sidomos ata të punësuar në sektorin e manifakturës. Gra që duhet të konsiderohen si pjesë e këtij procesi të rritjes së pagave edhe në sektorin privat duke filluar nga paga minimale. Studimi për rishikim të taksimit progresiv po vazhdon, do kemi edhe aty zhvillime pozitive”, tha Rama.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.