Rama e konsideroi marrëzi “Shqipërinë e Madhe”, Kurti: Bashkimi kombëtar është më shumë se bashkim me Shqipërinë

Jun 12, 2021 | 22:17
SHPËRNDAJE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në 16-vjetorin e krijimit të Lëvizjes Vetëvendosje ka konfirmuar se bashkimi kombëtar me Shqipërinë, mbetet ende objektiv në programin e tij qeverisës.

rama kurti

Kjo deklaratë vjen vetëm një ditë pasi Rama për një media serbe e cilësoi idenë e Shqipërisë së Madhe si një ‘’marrëzi më vete’’.

Ndërkohë Kurti mendon ndryshe, duke theksuar se bashkimi kombëtar është më shumë se bashkim me Shqipërinë.

Edhe në programin e LVV-së bashkimi kombëtar, që është më shumë se bashkim me Shqipërinë, shihet si intencë historike që nuk e përzgjedhim ne por ajo neve”, thotë Kurti.

Më tej, kryeministri kosovar shtoi se Qeveria po përdor gjithnjë e më shumë mekanizma e instrumente për ta realizuar qëllimin, duke u afruar me Shqipërinë dhe për të ndihmuar shqiptarët kudo në Ballkan.

Alternativa jonë qeverisëse është po ajo edhe synimet tona vazhdojnë të mbeten të njëjta, mirëpo ne përdorim gjithnjë e më shumë mënyra, gjithnjë e më shumë mekanizma e instrumente për ta realizuar qëllimin e njëjtë, të bëjmë hapa drejt afrimit me Republikën e Shqipërisë dhe t’i ndihmojmë shqiptarët kudo që janë në Ballkan që të faktorizohen sa më shumë e sa më shpejt“, shtoi kryeministri i Kosovës.

 

© Panorama.al

Te lidhura