Përpjekja e çmendur për të rrëmbyer vajzën e mbretëreshës: Si personi i armatosuri qëlloi truprojën e Princeshës Anne në vitin 1974

Jan 19, 2022 | 16:15
SHPËRNDAJE
GAZETA SHQIPTARE/  Përgatiti Genc Çaushi
Natën e 20 marsit te viti 1974, atentatori i çmendur Ian Ball përdori makinën e tij tip Ford Escort për të detyruar limuzinën që mbante Princeshën Anne dhe bashkëshortin e saj, kapiten Mark Phillips, të ndalonte ndersa makina ishte ne ecje e siper.

princesha

Më pas ai përdori një armë duke gjuajtur me breshëri permes dritares se makines se Princeshës duke e detyruar kapitenin e përkushtuar Phillips të mbronte gruan e tij, i cili me pas u përpoq ta nxirrte ate nga ana tjetër e deres se makinës.

Truproja e policisë së Anne, detektivi Jim Beaton, u përpoq të ndërhynte për të mbrojtur Princeshen, por arma e tij u bllokua dhe ai u qëllua tre herë në gjoks dhe në krahë. Në përleshjen që pasoi për të ndaluar vrasesin Ian Ball edhe tre persona të tjerë u qëlluan – duke përfshirë shoferin e Princeshes Anne dhe një polic tjetër.
Atentatori Ball më në fund u ndalua kur u përplas në tokë nga polici Peter Edmonds, pasi u godit me pare me grusht në kokë nga nje kalimtar, ish-boksieri Ronnie Russell, i cili me pas e kishte çuar Anne në nje vend te sigurte.

VIJO LEXIMIN E PLOTE NE GAZETA SHQIPTARE, (KLIKO KETU)

© Panorama.al

Te lidhura