Opozita, komisione paralele në Kuvend, mblidhen në zyrën e Kryemadhit. Manja e nis me një urim për …

SHPËRNDAJE

Opozita i është rikthyer punimeve të Kuvendit, por duke zhvilluar mbledhje paralele në ambientet e Kryesisë së Kuvendit. Grupi i PD dhe ai i LSI-së kanë nisur diskutimet më vete për platformën e re të opozitës edhe për procesin e diskutuar gjërësisht sëfundmi atë të  vetingut të politikës.

Ndersa  Komisioni i Ligjeve, kryesuar nga socialisti Manja u mblodh pa deputetet e opozitës, ndërkohë që kolegët e opozita po zhvillonin mbledhjen në sallën ngjitur aty ku janë dhe sallat e Grupit të LSI-së, aty ky Monika Kryemadhi zhvillon takimet me delegacionet parlametare.

Mbledhjen, pa praninë e medias, e ka kryesuar deputeti i PD-së, Ervin Salianji, emëruar nga Lulzim Basha si koordinator i grupit që do të merret me çështjen e dekriminalizimit të plotë përmes vetingut në politikë.

Ndërkohë që në Komisionin e Ligjeve mbledhja nisi me një urim te veçante.

Kreu i Komisionit, Ulsi Manja nuk harroi te kujtonte kolegun demokrat Enkelejd Alibeaj, i cili feston sot 45 vjetorin.

“Përpara se te nis mbledhjen me rendin e ditës, pavarësisht mungesës se kolegeve te opozitës dua ti uroj kolegut Alibeaj 45-vjetorin e lindjes. Urimet me te mira”, tha ai.

opozita1

Ne fund te mbledhjes, Salianji deklaroi:

1. Rama nuk e do vetingun në politikë.

2. Vetingu në politikë ka për qëllim të largojë nga Parlamenti, Qeveria dhe zyrat e larta të shtetit politikanët e korruptuar dhe të lidhur me krimin.

3. Vetingu është proces paralel me hetimin nga drejtësia. Vetingu as nuk ndalon, as nuk përjashton hetimin nga SPAK.

4. Vetingu ndërpret mandatin e politikanëve të korruptuar dhe të lidhur me krimin, duke pastruar menjëherë politikën prej tyre, SPAK i heton dhe i çon para gjykatës politikanët dhe zyrtarët e lartë të korruptuar dhe të lidhur me krimin.

5. SPAK nuk nis hetime për veprat penale të korrupsionit dhe lidhjet me krimin e organizuar të familjarëve/të afërmve të politikanëve, por vetëm të politikanëve dhe zyrtarëve të lartë. Hetimet e familjarëve mund t’i nisë Prokuroria që sot pa asnjë pengesë ligjore.

opozita opozita1 opozita3

manja

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakShkatërrohet banda shqiptare, tmerr për biznesmenët. Gjoba, kërcënime dhe dhunë
Artikulli tjetërZbulohet itinerari i Maratonës së tretë të Tiranës, regjistrimet deri në 30 shtator

S'KA KOMENTE

Comments are closed.