Njihuni me insektin që nuk mbytet as duke u shtypur nga një makinë

| 23:36
SHPËRNDAJE

Mund të mbijetojë duke u përplasur nga një makinë, shqelmuar nga grabitqarët dhe duke u shtypur nën këmbë. Tani studiuesit kanë zbuluar sekretet që qëndrojnë pas brumbullit të hekurt diabolik.

1862

E gjetur në zona të pyllëzuara të bregdetit perëndimor të SHBA, brumbulli është rreth 2 cm i gjatë. Ashtu si disa lloje të tjera të brumbullit që nuk fluturojnë, mbulesat e krahëve të saj, të njohura si elytra, jo vetëm që forcohen, por bashkohen së bashku. Rezultati është një forcë e blinduar, e cila e mbron atë nga shtypja, shkruan “Guardian”.

Studiuesit kanë zbuluar se sa e fortë është kjo forca të blinduara, duke gjetur se hekuri diabolik mund të përballojë forca shumë më të mëdha sesa brumbujt e tjerë pa fluturime nga habitate të ngjashme, duke mbijetuar ngarkesa rreth 39,000 herë më të mëdha se pesha e trupit. Kjo është e ngjashme me një njeri prej 90 kg që i reziston peshës së rreth 280 autobusëve dyshe.

“Na bëri përshtypje, veçanërisht duke pasur parasysh që ky brumbull nuk përmban asnjë mineral – vetëm përbërës organikë”- tha Prof David Kisailus, bashkautor i studimit nga Universiteti i Kalifornisë, Irvine.

1160

Duke shkruar në revistën Nature, Kisailus dhe kolegët raportojnë se si ata shqyrtuan strukturën e ekoskeletit të brumbullit për të kuptuar se çfarë e bën atë kaq të fortë.

Midis gjetjeve të tyre, ata zbuluan se elytra e shkrirë e brumbullit ishin të ndërlidhura. Ndërsa brumbujt e tjerë kanë elytra të ndërthurura, hekuri diabolik kishte një numër më të madh të seksioneve të ndërthurura. Në eksperimentet e mëvonshme, ekipi zbuloi se kjo ndihmonte në shpërndarjen e stresit dhe e bënte bashkimin më të fortë.

Elytra gjithashtu u gjet të jetë e shtresuar dhe e pasur me proteina – karakteristika që mund të rrisin rezistencën. Eksperimentet treguan se kur aplikohej një peshë aty ku bashkohet elytra, këto shtresa zhvishen, duke lëshuar sforcim ndërsa lënë bashkimin të paprekur.

 

Elytra është e lidhur me lëvozhgën e brumbullit në pjesën e poshtme të saj, me bashkime më të forta, ku organet vitale kanë nevojë për mbrojtje, dhe bashkime më fleksibile diku tjetër që veprojnë duke thithur energji kur forcat godasin insektin.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.