Nëse doni të jeni të suksesshëm, mos shkelni të tjerët!

| 22:59
SHPËRNDAJE

Ne e gjejmë veten në një botë që kërkon nga ne të jemi konkurrues, ku të qenit i madh është pothuajse një detyrim ndaj të cilit ndjehemi të tërhequr për të dhënë më të mirën nga vetja dhe për të arritur rezultatet më të mira. Kjo bën që shumë njerëz të shkelin të tjerët në mënyrë që të jenë më të mirët dhe të marrin atë vendin e parë që aq shumë e dëshirojnë.

Sidoqoftë, shkelja nuk lejohet dhe ka pasojat e saj. Siç tha aktorja amerikane Lily Tomlin, “problemi i ngritjes duke shkelur të tjerët është se, edhe nëse ngjiteni, shtati juaj nuk rritet”.

Qëndroni pranë njerëzve, jo mbi njerëzit

Njerëzit që janë përkrah jush mund të jenë shtytësit më të mirë për të arritur qëllimet tuaja. Nëse i shkelni ata për të arritur qëllimet tuaja, nuk do të mësoni prej tyre. Por kjo mbase nuk ju intereson, mbase thjesht dëshironi të merrni vendin e parë, me çdo kusht. Atëherë duhet ta pyesni veten “pse?”

Ndonjëherë ne nuk e dimë pse duam të jemi më të mirë se të tjerët. Thjesht duam të vihemi re për të mbushur egon tonë dhe për të tërhequr shikimin e zilisë. Sidoqoftë, kjo nuk ju mbush, do t’ju bëjë të ndiheni bosh sapo të arrini qëllimin. Pas qëndrimit tuaj, ju nuk do të keni askënd pranë, do të jeni vetëm.

Sukseset e arritura në vetmi dhe vetëm për t’u ndjerë më mirë se të tjerët nuk kanë një nxitje që tejkalon. Pasi të keni arritur atë që keni dashur, do të ndiheni vetëm, shumë do t’ju urrejnë dhe shumë të tjerë do t’ju injorojnë. Dëshironi të jeni më të mirët, synimi i vendit të parë jo gjithmonë do t’ju bëjë të lumtur, përkundrazi do t’ju bëjë të ndjeheni jashtëzakonisht bosh.

Duke shkelur të tjerët, grumbulloni vetëm mbeturina nën këpucë

Mendoni gjithashtu për lojën e ndyrë që luani për të arritur aty ku jeni. Ju luani me letrat e gënjeshtrave, pandershmërisë, humbisni miqtë dhe zhgënjeni shumë njerëz. Ndoshta ju jeni mbi ta, por nuk jeni plotësisht të kënaqur sepse mënyra juaj e të vepruarit nuk është ajo e duhura.

Për këtë, nëse mund të ktheheni mbrapa, gjëja më e mirë do të ishte të vendosni veten pranë të tjerëve. Në këtë mënyrë, ju mund të mësoni prej tyre, t’i bëni ata shoqëruesit e aventurës tuaj dhe të merrni pjesë në të. Ndjenja që do t’ju kaplonte juve duke arritur qëllimin do të ishte shumë më e këndshme se sa tani. Buzëqeshjet që do t’ju ofrojnë të tjerët do të jenë të sinqerta, jo plot egërsi dhe zhgënjim.

Të jesh i shkëlqyeshëm, por jo me çdo çmim

Ti e di që nuk duhet të jesh i madh me çdo çmim: në këtë mënyrë, nuk do të ia vlejë përpjekja për të arritur në vijën e finishit. Është mirë të mendoni për veten dhe përfitimet tuaja, por qëndrimi juaj nuk duhet të drejtohet për të shkelur ata që ju rrethojnë. Ndoshta e keni bërë ndonjëherë, por nuk e keni kuptuar. Më poshtë po paraqesim disa mënyra për të shkelur të tjerët:

– Në publik, denigroni punën e tij dhe qeshi me sukseset e tij, pa e ditur se po shkaktoni pasiguri të madhe tek personi tjetër.

– Kurdo që të keni mundësi, përdorni besimin në favorin tuaj për të gënjyer dhe shndërruar gjithçka për të mos u përballur me problemin.

– Qëllimi juaj është të jeni i shkëlqyeshëm, kështu që gjithmonë do të doni të dilni jashtë, por kur nuk është gjithmonë e mundur, ju do të kurseni situatën duke poshtëruar dhe kritikuar punën e të tjerëve.

Këto janë disa situata që mund t’i keni përjetuar. Është një lojë e pisët, mbase sepse nuk ka vlerësim të vërtetë për njerëzit që keni pranë jush, ose thjesht sepse jeni aq të përqendruar në qëllimin tuaj saqë injoroni gjithçka tjetër. Ndonjëherë ky obsesion për të përparuar para të tjerëve i përgjigjet mungesës së vetëvlerësimit dhe sigurisë, e vendosur atje ku lind frika për t’u kapërcyer nga dikush. Mendoni se duke luajtur pis, nuk do ta arrini qëllimin tuaj, sepse do të dini që gjithmonë do të ketë njerëz më të mirë se ju.

“Suksesi nuk arrihet duke shkelur të tjerët. Sekreti qëndron në ndihmën e ndërsjellë. Nëse planifikoni t’ia dilni vetëm, do të mbeteni vetëm dhe nuk do ia dilni”, – Jorge Álvarez Camacho –

Sapo të arrijmë majën, gjithçka që kemi arritur do të bjerë poshtë. Është shumë e vështirë të ruash atë që nuk është fituar në mënyrën më të mirë. Ka edhe më shumë, mbase kur të zbrisni, do të përfundoni me të gjithë ata që më parë i keni shkelur.

Secili nga ne ka qëllimet e veta dhe ne duhet të arrijmë atje pa dëmtuar askënd. Është e vërtetë që në rrethana të caktuara të gjithë luftojnë për të njëjtin qëllim dhe, në këtë rast, fitojnë më të mirët. Sidoqoftë, asgjë nuk ndodh nëse dikush tjetër del i pari. Nëse e keni bërë atë siç duhet, do të keni mësuar dhe do të dini se ka mundësi të tjera. Nuk është e nevojshme të jesh me çdo kusht i madh.

Burimi: Revista Psikologjia

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.