“Na është shtuar stresi”- Avokati i kontrollorëve të trafikut ajror flet pas paralajmërimit të Ballukut për veprime ligjore dhe komenteve për ‘grusht shteti’

Apr 7, 2021 | 14:56
SHPËRNDAJE

Avokati i kontrollorëve të trafikut ajror në Aeroportin e Rinasit ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit të tyre me ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku.

Avokati ka deklaruar se kontrollorët nuk kanë asnjë interes të përfshihen sipas tyre në politikë ne ditës, ndërsa theksoi se u është shtuar stresi pas deklaratave nga kryeministri dhe ministrja Balluku për grusht shteti.

Të pyetur për paralajmërimin se ndaj tyre do të merren masa ligjore, kontrollorët thanë se nuk janë në kushtet e braktisjes së detyrës, por që janë në pritje të respektimit të kontratës së tyre të punës.

“Çështja e pagës është një nga arsyet, por nuk është kryesorja”, tha avokati i kontrollorëve të trafikut ajror.

“E kemi thënë që në fillim që kjo nuk është një grevë është një detyrim ligjor, në momentin që kontrolloret e trafikut ajror ndihen në kushtet e papaftësisë për të ushtruar në mënyrë të sigurt detyren, ligjërisht janë të detyruar te deklarojne paaftësinë e tyre për punë.

Shkak është që dy nga kontrolloret që deklaruan se ishin të paaftë për punë u filluan procedurat e shkarkimit nga puna.

Por procedura e ka prodhuar stresin e gjithë kontrolloreve që mendojnë për shkak të respektimit te dispozites mund të ndodhë të hiqen nga puna.

E në mënyrë solidrare edhe te tjeret janë deklaruar se janë të bindur se janë në kushtet e paaftesise per pune.

Nuk është vetëm cështja e uljes se pagës një nga arsyet kryesore është ndryshimi i procedurës operacionale, ka të bëjë me sigurinë që ushtron ky kontrollor dhe sigurinë ajrore të Republikes së Shqipërisë.

S’jemi në kushtet e braktisjes së punës, kontrollorët janë në pune por nuk ushtrojnë funksionet unë po shkoj në punë. Braktisje është moshkuaraja në punë pa asnjë aryse, respektimi i një detyrimi ligjor parashikon që një kontrollor që është në kushtet e pamunsësise psikologjike për të ushtruar funksionet duhet të njoftojë eprorin, është i shkruar në kodin ajror, është detyrim që ligji ia njeh si detyrim kontrollorëve, mosrespektimi do sillte gjobitjen më pas.

Ka dy kërkesa shume të thjesdhta që mund të përmbusheshin me vullnet të mirë, s’janë kërkesa të komplikuara.

E para gjykojmë s’ka hapësirë ligjore për të cuar kontrollorin në ndjekje penale e ska asnjë ligj të shkelur, nëse respektimi i ligjit quhet shkelje ligjore, ketu jemi në kushtet e diskutimeve ligjore nuk i zgjidhim dot këtu”, u shpreh avokati.

 

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.