Mishel Platini: Ronaldo? Në moshën 33 vjeç si mund të largohesh nga Reali

SHPËRNDAJE

Mishel Platini rikthehet që të flasë për median, duke prekur disa tema të nxehta të finales së Botërorit “Rusi 2018”, ku në shënjestër ka vënë përdorimin e sistemit “VAR”, për të cilin ka qenë gjithmonë kundër, por në të njëjtën kohë edhe mbi temën më të nxehtë të verës pas Kupës së Botës, transferimin e Kristiano Ronaldos te “Juventusi i tij”. Për ish-shefin e UEFA-s, kjo lëvizje e portugezit larg Realit të Madridit mund të fshehë një intrigë të madhe prapa, por që ai nuk arrin ta kuptojë.

Michel Platini
RONALDO-JUVENTUS – “Më është dukur shumë e çuditshme që një lojtar në moshën 33- vjeçare, edhe pse quhet Kristiano Ronaldo, të largohet nga Reali i Madridit, për më shumë pasi ka fituar tre Liga Kampionesh radhazi dhe për të provuar një aventurë te re. Edhe mua, në moshën 32-vjeçare, më kërkuan shumë klube, por isha i lodhur nga futbolli dhe vendosa të tërhiqesha. Ronaldo nuk është dhe kjo duket qartë. Por, ajo që unë dua të kuptoj nga gjithë kjo lëvizje është: ka qenë Juventusi që e ka kontaktuar lojtarin apo ka qenë menaxheri i tij, Zhorzh Mendes që ka kontaktuar Juventusin? Gjithsesi, duke parë edhe shifrat që kanë lëvizur, nuk arrij kurrsesi që ta kuptoj këtë operacion”.

POLEMIKAT E “VAR”-it – Francezi Mishel Platini ka dashur që të prekë edhe Botërorin, më konkretisht duke hyrë në risinë e përdorimit të “VAR”-it, që sipas tij turbulloi mbi të gjitha finalen e Kupës së Botës, FrancëKroaci. “Më thoni pak, cila ishte drejtësia që vendosi teknologjia në Botëror, sepse unë nuk e pashë. Ato video në shumicën e rasteve ishin të sforcuara. Nuk solli drejtësi dhe këtë e konfirmoi finalja. ‘VAR’-i u përdor dhe për mua, goli i parë francez, i ardhur pas akordimit të një goditjeje dënimi, si rrjedhojë e një faulli që nuk ekzistonte nga ana e kroatëve. Pastaj, në golin e dytë, ishte regjia që lajmëron arbitrin, i cili shndërrohet në një marionetë. Fundja, edhe në atë rast, ishte dhe nuk ishte prekje me dorë e kroatëve…

platini

Në shpejtësi reale, por edhe me moviolën ‘normale’, nuk duhej akorduar penallti, por me lenten e supermoviolës, që e zgjat deri në 15 sekonda një episod 1- sekondësh, atëherë po, arbitri sheh diçka dhe vërshëllen penalltinë. E gjithë Kroacia proteston për prekje të pavullnetshme, ndërsa e gjithë Franca për prekje të vullnetshme. Sërish dy opinione të ndara… Ku është drejtësia e ‘VAR’-it këtu?! Më vjen keq, por vramë arbitrimin, sepse edhe me teknologjinë, mbetet sërish çështje interpretimi”, përfundoi Platini.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.