Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e pandemisë: Një humbje jete dhe 549 qytetarë të infektuar

Jul 3, 2022 | 16:45
SHPËRNDAJE

Në 24 orët e fundit, një person ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit. Sipas raportit të fundit të ministrisë së Shëndetësisë, nga 1424 testime kanë rezultuar pozitiv 549 qytetarë, ndërsa 297 janë shëruar.

Ambulanca-infektivi-850x450-1-770x433-1

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

“Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127”, thuhet ne njoftimin e ministrise,

SITUATA NE 24 ORE

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1424 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 549 qytetarë, në këto bashki:

279 në Tiranë, 59 në Fier, 26 në Durrës, 18 në Vlorë, 17 në Patos, nga 14 qytetarë në Vorë, Lushnje, nga 13 qytetarë në Sarandë, Berat, 11 në Kamëz, 10 në Shkodër, nga 9 qytetarë në Kavajë, Gjirokastër, 7 në Lezhë, nga 6 qytetarë në Krujë, Divjakë, Himarë, 5 në Kurbin, nga 4 qytetarë në Rrogozhinë, Përmet, nga 3 qytetarë në Shijak, Dimal, Gramsh, nga 2 qytetarë në Roskovec, Mallakastër, Poliçan, nga 1 qytetar në Fushë Arrëz, Selenicë, Tepelenë, Kolonjë.

Janë 3,936 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 23 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana 76 vjeçe.

Janë shëruar 297 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 275,252 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (3 Korrik 2022)

Raste të reja ditore         549

Të shëruar në 24 orë       297

Të shtruar në spitale         23

Humbje jete në 24 orë      1

Testime ditore                 1424

Testime totale              1,854,161

Raste pozitive                 282,690

Raste të shëruara             275,252

Raste Aktive                        3,936

Humbje jete                         3,502

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                2,618

Fier                                      340

Vlorë                          223

Durrës                                 187

Lezhë                            111

Gjirokastër                  108

Shkodër                              107

Berat                             92

Elbasan                                 77

Korçë                            44

Dibër                             23

Kukës                             6

© Panorama.al

Te lidhura