Lojërat Olimpike 2020 “mund” të shtyhen, reagojnë atletët: Nuk jemi superheronj, vendosni tani ose përballuni me bojkot

| 22:13
SHPËRNDAJE

Lojërat Olimpike në Tokio 2020 mund të shtyhen për shkak të pandemisë koronavirus, me Komitetin Olimpik Ndërkombëtar që i ka dhënë vetes një muaj kohë për të marrë një vendim. 

olimpik game

IOC i ka caktuar vetes një afat edhe katër javësh për të konsideruar një shtyrje pasi mbajti një mbledhje të bordit ekzekutiv të dielën pasdite dhe përjashtoi një anulim të lojrave. Opsionet – të cilat përfshijnë shtyrjen e Lojërave ose mbajtjen e tyre pas dyerve të mbyllura – do të debatoheshin nga komiteti organizativ në fund të marsit, tha zyrtari.

Një deklaratë e IOC lexuar: “Këta skenarë kanë të bëjnë me modifikimin e planeve ekzistuese operative që Lojërat të vazhdojnë më 24 korrik 2020, dhe gjithashtu me ndryshimet në datën e fillimit të Lojërave.Ky hap do të lejojë një shikim më të mirë të zhvillimeve me ndryshim të shpejtë të situatës shëndetësore në të gjithë botën dhe në Japoni. Ai do të shërbejë si bazë për vendimin më të mirë në interes të sportistëve dhe të gjithë të përfshirëve”.

Lajmet vijnë në mes të kritikave në rritje të qëndrimit të saj nga atletët dhe komitetet olimpike kombëtare, me zyrtarë japonezë dhe shefin e Olimpiadës Ndërkombëtare Thomas Bach ka qenë prej kohësh këmbëngulës që Lojërat të vazhdojnë më 24 korrik, pavarësisht nga kriza gjithnjë e më e madhe. Disa atletë thanë se vendimi duhet të merret tani, jop pas një muaji.

Kampioni olimpik britanik Callum Skinner këmbënguli se një muaj është shumë i gjatë dhe ka bërë thirrje për një shtyrje të menjëhershme të Lojërave nëse IOC dëshiron të shmangë bojkotet.

“Njerëzit mendojnë se olimpikët janë superheronj, por ata janë njerëz normalë dhe sëmuren si të gjithë”, tha ai në “BBC Sport”. “Në Londër 2012, rreth 700 nga 10,000 atletë u diagnostikuan si astmatikë, gjë që i vendos ata në një kategori me rrezik të lartë. Edhe nëse atletët nuk kanë Covid-19, ata mund të kenë kollë, kështu që nuk mund të garojnë. Nëse Komiteti Olimpik Ndërkombëtar vazhdon të ecë përpara, ne mund të shohim bojkotime. Ndërsa pandemia bëhet gjithnjë e më e keqe dhe ekzistojnë gjithnjë e më shumë kufizime shoqërore, unë mendoj se thirrja duhet të bëhet tani”. 

Ndërkohë shumë atletë nëpër botë janë ankuar se me masat kufizuese për shkak të koronavirusit stërvitja e tyre është e cunguar.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.