Liderët e Unionit: Gati t’i japim statusin e vendit kandidat për në BE, Ukrainës dhe Moldavisë

Jun 22, 2022 | 23:12
SHPËRNDAJE

27 liderët e vendeve të Bashkimit Evropian ka deklaruar se pritet t’i japin statusin e vendit kandidat për në Bashkimin Evropian për Ukrainën dhe Moldavinë në një samit dy-ditor që do të mbahet në Bruksel të enjten dhe të premten.

1655889826_f811ca43d0344dc59c07f57d3741b9401800x450

Duke folur me gazetarët në Bruksel zyrtari i BE-së tha se “S’ka problem për dhënien e statusit të kandidatit për Ukrainën”

Ai vlerësoi punën e presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel, ndërsa shtoi se “Unë do të doja t’ju thoja se është një marrëveshje e përfunduar dhe e lehtë, por pas vitesh pune brenda BE-së, institucionet nuk donin të merreshin me një përgjigje përfundimtare.”

© Panorama.al

Te lidhura