Ju prezantojmë me krevatin që ju shpëton nga tërmeti

| 13:34
SHPËRNDAJE

Website-i teknologjik “Futurism” ka zbuluar pak kohë më parë një koncept kundër tërmeteve që vjen në formën e një krevati.

Sipas tij, shtrati mund t’ju shpëtojë jetën në rastet e tundjes së tokës. Kur sensorët e krevatit do të ndjejnë lëkundje, dysheku futet në një “sënduk” të sigurt.

 Mekanizmi është i projektuar në qendër të krevatit pa na dëmtuar gjatë rënies. Ndërkohë, kapakët e “sëndukut” prej çeliku janë krijuar në mënyrë të tillë që të na mbajnë të sigurt derisa të mbarojë tërmeti.

Krevati do të ketë gjithashtu vend për mjetet e nevojshme, ujë dhe ushqim. Koncepti është projektim i kinezit Wang Wenxi.

Burimi: Top Channel

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.