Instagram vjen me risi, jo të gjithë mund të hapin një adresë/ Mësoni arsyen

Dec 7, 2019 | 21:28
SHPËRNDAJE

Instagram do të fillojë t’u kërkojë të gjithë përdoruesve të rinj të shkruajnë ditëlindjet e tyre kur duan të hapin një llogari. Kërkesa e re ka filluar që nga data 4 dhjetor. Arsyeja e vënies së ditëlindjes është orientimi drejt “përvojave të përshtatshme për moshën”.

bithday

Mosha e një përdoruesi mund të prodhojë parametra të ndryshëm të rekomanduar të intimitetit ose të gjenerojë informacione brenda aplikacionit për të qëndruar të sigurt në internet, thotë ndërmarrja e Instagram në një postim.

Ditelindjet, nuk do te jenë të dukshme për ata që ne jemë shokë dhe ata që tashmë e kanë një llogari në instagram nuk do t’u duhet ta shtojnë ditëlindjen e tyre. Përdoruesit duhet të jenë 13 vjeç për t’u bashkuar me shërbimin.

Përdoruesve të mëparshëm nuk u është kërkuar të përfshijnë ditëlindjet e tyre, përveç rasteve kur njerëzit kanë vendosur të shkrijnë llogaritë e tyre në Facebook dhe Instagram.

Të miturit në Bashkimin Evropian gjithashtu duhej të paraqisnin ditëlindjet e tyre në mënyrë që Facebook të mund të pajtohej me Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR).

Përveç kërkesës së ditëlindjes, kompania gjithashtu do të fillojë t’u lejojë njerëzve të bllokojnë mesazhe nga njerëz që nuk i ndjekin dhe gjithashtu t’u japin llogari biznesit dhe krijuesve fuqinë për të kufizuar të miturit nga shikimi i posteve të tyre, sipas një raporti të Reuters .

Instagram i tha shërbimit të lajmeve se nuk do të mund t’I verifikojë dot ditëlindjet, por mendon se njerëzit do të jenë të sinqertë për ditëlindjet e tyre dhe përfundimisht mund të mbështetet në inteligjencën artificiale për të ndihmuar në përcaktimin e ditëlindjeve të përdoruesve.

Punonjësit në Instagram tashmë mund të vlerësojnë afërsisht moshat e përdoruesve duke kaluar përmes postimeve që thonë “ditëlindjen e lumtur”. Ky është një program kompjuterik tashmë i trajnuar për të mësuar moshat dhe gjininë e përdoruesve. Ai shikon postimet që njerëzit bëjnë dhe hashtags që përdorin për të dhëna.

instagram

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.