Horoskopi, një personazh i famshëm për secilën shenjë

| 20:36
SHPËRNDAJE

Ka personazhe nga historia që kanë lënë gjurmët për personalitetin e tyre të madh, në zbulimet e tyre, në talentin e tyre.

Është e drejtë t’i kujtojmë ato dhe është mirë të dihet se për çdo Shenjë të Zodiakut ka, ose ka ekzistuar, të paktën një personazh që mund të marrim si model për të mësuar se si të nxjerrim në pah talentin dhe aftësitë tona.

C_2_articolo_3234301_upiImagepp

Dashi: Në Shenjën tuaj Zodiakale përkiste i madhi Leonardo Da Vinci, i lindur me 15 Prill 1452. Është e vështirë ta përcaktosh atë sepse talenti i tij ishte universal. Ai ishte një artist, shkencëtar, inxhinier, arkitekt dhe shpikës. Ishte sigurisht mendja më e zgjuar e gjithë Rilindjes Italiane. Kurioziteti dhe inteligjenca e tij e çuan atë në zbulime të jashtëzakonshme dhe shumë të rëndësishme.

Demi: Një nga eksponentët më të mëdhenj të Shenjës suaj të Zodiakut është padyshim Rita Levi Montalcini, e lindur më 22 Prill 1909. Një grua e shkencës, Montalcini u bë e njohur si një neurologe. Zbulimi i saj më i madh, i cili gjithashtu e lejoi atë të fitonte një çmim Nobel, ishte faktori i rritjes së fibrave nervore, i njohur si NGF. Ajo ishte një grua e fortë dhe e durueshme, në gjendje ta bënte veten të respektuar si shumica e grave të lindura nën Shenjën Tuaj të Zodiakut.

Binjakët: Shenja juaj Zodiake mund të përfaqësohet denjësisht nga një karakter intelektual dhe brilant dhe, pse jo, edhe skeptik astrologjikisht. Ju atëherë mund të zgjidhni Margherita Hack, lindur në 12 qershor 1922. Margherita studioi yjet, ajo ishte një popullarizim shkencor dhe u bë i njohur në të gjithë botën për studimet e saj në astrofizikë. Gjithashtu fitoi çmimin Nobel. Ajo ishte një grua që donte të ekspozonte veten dhe shpesh ndeshej me debate të ndezura midis shkencës dhe fesë. Disa e quanin atë “grua shkencëtare të lirë”.

Gaforrja: Ju keni një shpirt romantik dhe mund të dëshironi të zbuloni se një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të Shenjës tuaj Zodiak ishte Luigi Pirandello, i lindur më 28 qershor 1867. Pirandello u konsiderua një nga dramaturgët më të rëndësishëm të shekullit të 20-të. Ai ishte një shkrimtar dhe poet i jashtëzakonshëm, i cili arriti ta përfshijë lexuesin me tekstet e tij që janë akoma objekt studimi. Me siguri nuk mund ta lejoni veten të humbasë librat e tij në koleksionin tuaj të madh.

Luani: Shenja juaj Zodiak është e lumtur që përfaqësohet nga një personalitet i famshëm dhe i rëndësishme si Neil Armstrong, i lindur më 5 gusht 1930. Armstrong, një aviator dhe astronaut amerikan, ishte njeriu i parë që vendosi këmbën në Hënë dhe është i famshëm për tëthënien e tij “një hap i vogël për njeriun një hap i madh për njerëzimin”. Si një eksponent i shkëlqyeshëm i Luanit, ai pa dyshim dha prova për guxim të madh dhe kontributi i tij ishte me të vërtetë i rëndësishëm dhe domethënës për të gjithë botën.

Virgjëresha: Ju takoni një Shenjë të përulur, e cila gjithmonë pëlqen të ndihet e dobishme për të tjerët. Një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të Shenjës suaj të Zodiakut është Nënë Tereza, e lindur më 26 gusht 1910. Që në moshë të re, Nënë Tereza tregoi një lidhje të thellë me fenë e krishterë. Ajo u konsiderua misionarja më e madhe e bamirësisë.

Peshorja: Në mesin e shumë personave të famshëm që i përkasin ose që i përkisnin Shenjës tuaj Zodiak, është edhe Mahatma Gandhi i madh, i lindur më 2 tetor 1869, me siguri meriton të përmendet. Ai ishte një politikan, filozof dhe avokat indian (një nga profesionet më të dashur nga shenja e Peshores ). E juaja është një shenjë e ekuilibrit dhe paqes, dhe Mahatma ishte me të vërtetë themeluesi i paqes dhe babai i pavarësisë indiane.

Akrepi: Ju jeni një person i veçantë, me një karakter të padepërtueshëm dhe jo të thjeshtë për t’u lidhur. Një person i famshëm që mund t’ju përfaqësojë është Pelè (Edson Arantes do Nascimento), i lindur me 23 tetor 1940. Pele konsiderohet futbollisti më i madh në botë dhe mbreti i futbollit (ai ishte në fakt një sulmues shumë i fortë dhe i famshëm brazilian), por ai është akoma një menaxher i shkëlqyer i sportit. Ajo përfaqëson shumë mirë ambicien e madhe të Shenjës tuaj Zodiak.

Shigjetari: Një nga personalitetet më interesante dhe të famshme të Shenjës suaj të Zodiakut ishte padyshim Vasily Kandinsky, lindi në 4 dhjetor 1866. Një piktor i shkëlqyeshëm, Kandinsky ishte themeluesi i pikturës abstrakte.

Bricjapi: Një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të Shenjës tuaj Zodiac ishte padyshim Isaac Neëton, i lindur më 25 dhjetor 1642. Njutoni konsiderohet një nga shkencëtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ai ishte një matematikan, fizikan, filozof, astronom, teolog, historian dhe alkimist.

Ujori: Një eksponent i denjë i Ujorit mund të jetë Leëis Carroll (Charles Lutëidge Dodgson), i lindur më 27 janar 1832. Leëis Carroll ishte një shkrimtar, matematikan, fotograf, logjist dhe prift, por ai është ndoshta më i njohur si autori i tregimit të mrekullueshëm të “Liza në botën e çudirave”.

Peshqit: Në mesin e të gjithë personave të famshëm që i përkasin ose i përkisnin Shenjës tuaj Zodiak, Michelangelo Buonarroti, i lindur më 6 Mars 1475, me siguri meriton të përmendet. Michelangelo konsiderohet një nga artistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ishte skulptor, piktor, arkitekt dhe poet. Punimet e tij tregojnë një inteligjencë, një kulturë dhe një personalitet që është jashtë zakonit dhe duhet të pranosh që këto janë karakteristika që edhe ti mendon se i mishëron. Nxirrni artistin brenda jush!

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.