FOTO/ 132 ditët tejet sfiduese kanë një fund të pazakontë për këtë foshnje

| 17:42
SHPËRNDAJE

Një foshnje që nuk peshonte më shumë se një copë bukë dhe lëkura e së cilës ishte transparente kur lindi katër muaj më herët, më në fund është lejuar të shkojë në shtëpi.

_117137272_babysofia1

Ajo besohet të jetë një nga foshnjat e parakohshme që mbijetuan në Skoci. Sofia Viktoria Birina lindi në vetëm 22 javë dhe katër ditë.

Asaj iu dha një shans prej 10% për të mbijetuar gjatë lindjes dhe madje edhe më pak shans për të mbijetuar pas kësaj.

Por ajo tani është rritur mjaftueshëm sa të lërë njësinë e saj të kujdesit të veçantë.

Foshnja Sofia duhej të vinte në botë më 1 shkurt, por lindi më 2 tetor. Spitali Universitar Wishaw ka qenë shtëpia e saj për më shumë se katër muaj.

Nëna e saj Egija, babai Inars dhe foshnja Sofia më në fund shkuan në shtëpi më 10 Shkurt pas asaj që Egija e përshkroi si “132 nga ditët më të gjata dhe të frikshme të jetës së tyre“.

_117137274_babysofia2

Egija është me origjinë nga Letonia por ka 12 vjet që jeton në Airdrie të Skocisë.

Ajo tha: “Gjithçka ishte mirë në skanimin e 20 javëve. Pastaj pak më shumë se një javë më vonë, ndjeva dhimbje, kështu që hyra në spital dhe më thanë se duhej të lindja.

Pas 10 ditësh pushimi në shtrat, vajza jonë e dashur Sofia bëri një paraqitje. Ajo arriti në botë me britmën më të madhe dhe po qante aq shumë. Ne nuk e prisnim që ajo do të mbijetonte, por aty filloi udhëtimi ynë.”

Ajo peshonte 500g dhe 26cm dhe nuk ishte më e madhe se dora e njeriut.

Tre muajt e parë të saj kanë kaluar në një inkubator me prindërit të shqetësuar pranë.

Sofja ka kapërcyer një defekt në zemër, fazën e parë të trurit që rrjedh gjak, një sëmundje të syrit, retinopatinë e parakohshme (ROP) dhe infeksione të shumta. Ajo kishte shtatë transfuzione gjaku dhe simptomë të distresit respirator pasi mushkëritë e saj nuk ishin zhvilluar plotësisht.

Kjo çoi që ajo të ajroset për ta ndihmuar të marrë frymë dhe madje tani ajo është në shtëpi ka një tub të vogël të bashkuar për t’i dhënë asaj oksigjen shtesë.

Sofia do të bëjë kontrolle të mëtejshme në spital për dy vitet e para dhe asaj i duhet të bëjë kontrolle në klinikën e mushkërive për tre ose katër vjet, por zhvillimi i saj po shkon në drejtimin e duhur.

_117139967_babysofia3

_117139993_babysofiaandfamily

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.