Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, shfaqet tek kjo grupmoshë

| 19:36
SHPËRNDAJE
 

koronavirusi

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të moshuarit gjithashtu mund të përjetojnë delir ose konfuzion nese preken nga Covid-19.

Shkencëtarët nuk e dinë akoma arsyen perse mbi 65 vjeçar neëse infektohen, gje qe shkakton ulje të imunitetit , kanë më shumë gjasa të kenë këtë simptomë, raporton BBC.

Por ata po paralajmërojnë mjekët që të shikojnë për shenja konfuzioni, përgjumje ose sjellje të çuditshme në këtë grupmoshë sepse mund të jetë një shenjë e hershme e Covid-19.

Në studimin e 800 njerëzve, një në pesë pacientë në spital me Covid kishte delirin si simptomën e tyre të vetme.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.