COVID-19/ Bilanci i infektimeve dhe viktimave gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri

Jan 24, 2023 | 16:57
SHPËRNDAJE

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar përditësimin më të fundit të situatës epidemiologjike me Covid në vend.

1592160713_infektiviurgjenca

Sipas të dhënave të ministrisë, gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar me Covid 12 qytetarë dhe fatmirësisht nuk ka pasur asnjë humbje jete.

Njoftimi:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 471 testime, 12 qytetar të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 14 të shëruar në 24 orët e fundit

24 Janar 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 471 testime, nga të cilët kanë rezultat pozitivë me COVID19, 12 qytetarë, në Bashkitë:

9 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Kavajë, Patos, Sarandë.

Janë 157 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 2 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,432 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 24 Janar 2023)

Raste të reja ditore               12

Të shëruar në 24 orë             14

Të shtruar në spitale             2

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       471

Testime totale                   2,028,409

Raste pozitive                      333,185

Raste të shëruara                  329,432

Raste Aktive                             157

Humbje jete                              3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    121

Fier                           17

Vlorë                         8

Berat.                        3

Gjirokastër.              2

Lezhë.                       2

Korçë.                       2

Shkodër                 1

Durrës.                      1

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura