Cilat janë organet më të rrezikuara dhe simptomat? Mësoni çfarë po i bën koronavirusi trupit tonë, si dhe moshat më të rrezikuara

| 20:48
SHPËRNDAJE

Luftimi i virusit vdekjeprurës COVID-19 ka qenë një betejë kundër të panjohurës për mjekët.Studimet në vijën e parë të epidemisë në Wuhan dhe Kinë kanë filluar të japin përgjigje, se cila është gama e gjerë e simptomave, apo kush ka më shumë risk të preket rëndë, apo kush mund të vdesë.  

koronavirus

Një raport nga Qendrat Kineze të Kontrollit të Sëmundjeve shqyrtoi më shumë se 44,000 raste të konfirmuara të sëmundjes.

Raporti tregoi:

-81% zhvillojnë simptoma të buta

-14% zhvillojnë simptoma të rënda

-5% sëmuren në mënyrë kritike

Burrat dhe gratë kanë po aq të ngjarë të infektohen.

Simptomat: Ethet dhe sulmet në mushkëri

Koronavirusi infekton indet dhe rrugët e frymëmarrjes thellë brenda mushkërive.

Ethet, lodhja dhe një kollë e thatë janë simptomat më të zakonshme për pacientët që pranohen në spitale.

Por jo të gjithë i kanë të gjitha këto simptoma, thonë ekipet në Spitalin Zhongnan të Universitetit Wuhan dhe Spitalin Jinyintan, në Wuhan.

Simptoma të tjera ishin:

-31% kishin gulçim

-11% kishin dhimbje të muskujve

-9% kishin konfuzion

-8% kishin dhimbje koke

-5% kishin dhimbje të fytit

Sëmundja mund të përparojë në pneumoni – inflamacion i mushkërive dhe qeseve të vockla ku oksigjeni lëviz nga ajri në gjakun që mbushet me ujë dhe përfundimisht pushton organet duke i nxjerrë ato jashtë funksionit.

Por të gjitha këto studime bazohen në pacientë të sëmurë më rëndë që përfundojnë në spital. Madje shumë nga rastet më të buta mund të mos zbulohen fare.

Vdekjet e para

Dy pacientët e parë që vdiqën në Spitalin Jinyintan ishin në dukje të shëndetshëm, megjithëse ishin duhanpirës afatgjatë dhe kjo do të dobësonte mushkëritë e tyre.

I pari, një burrë 61 vjeç, pati pneumoni të rëndë kur mbërriti në spital.

Ai kishte shqetësime në frymëmarrje, domethënë mushkëritë e tij nuk ishin në gjendje të siguronin oksigjen të mjaftueshëm për organet.

Pavarësisht se ishte futur në një ventilator, mushkëritë e tij dolën jashtë funksionit dhe zemra e tij ndaloi së rrahuri.

Ai vdiq 11 ditë pasi u shtrua në spital

Pacienti i dytë, një burrë 69 vjeç, gjithashtu kishte gjithashtu shqetësim me rrugët e frymëmarrjes. Ai vdiq nga pneumonia e rëndë.

Më të moshuarit ka shumë të ngjarë të vdesin

Ekziston një model i shënuar në nivelin e vdekjeve të raportuara nga sëmundja.

Më pak se 0.5% e pacientëve të moshës nën 50 vjeç kanë vdekur, sipas Qendrave Kineze të Kontrollit të Sëmundjeve.

Sidoqoftë, kjo shifër rritet shpejt në:

-1.3% në 50-tat e tyre

-3.6% në vitet e 60-ta

-8% në vitet ’70 të tyre

-15% mbi 80

Këto nuk janë nivelet e vërteta të vdekjeve, pasi disa pacientë që ende trajtohen, mund të vdesin dhe shumë raste të buta po kalojnë pa u vënë re.

Shkalla e vdekjes për njerëzit pa probleme të tjera shëndetësore është 0.9%.

Sidoqoftë, kjo ngrihet në:

-6% te njerëzit me presion të lartë të gjakut

-6% tek personat me probleme afatgjata të mushkërive si ato të shkaktuara nga një jetë e duhanit

-7% te njerëzit me diabet

-11% te personat me sëmundje kardiovaskulare

 

 

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.