Akuzat dhe zënka me Perezin, zbërthehet Zidan: Ju tregoj pse ika nga Reali i Madridit

May 31, 2021 | 11:43
SHPËRNDAJE

Trajneri Zinedin Zidan, nëpërmjet një letre të hapur, ka treguar arsyet që e detyruan atë të largohej nga Reali i Madridit. Kohët e fundit marrëdhëniet mes trajnerit dhe presidentit Preze nuk ishin shumë të mira dhe këtë e ka konfirmuar edhe vetë tekniku francez në letrën e tij. Zidan shkruan se nuk kishte besimin e nevojshme për të vazhduar punën e tij.

zidane-barcelona-real-madrid-clasico-2021_lrezpodawruu1kbhim1l86max

LETRA E ZIDANIT:

“Kam pasur nderin e madh të jem lojtar dhe trajner i klubit më të rëndësishëm në histori, por mbi të gjitha unë jam një tjetër lojtar i Real Madrid. Për të gjitha këto doja t’ju shkruaja këtë letër për të thënë lamtumirë dhe për të shpjeguar vendimin tim për t’u larguar nga udhëheqja teknike. Kur në mars 2019 pranova të kthehesha si trajneri i Realit pas një pauze prej rreth tetë muajsh, e bëra sepse presidenti dhe njerëzit më kërkuan.

Unë e njoh futbollin dhe i njoh nevojat e një klubi si Real Madrid. Unë e di që kur nuk fiton asgjë, ju duhet të largoheni. Por këtu ata kanë harruar një gjë të rëndësishme. Gjithçka që kam arritur me ekipin. Unë kam lindur për të qenë një fitues dhe kam qenë këtu për të fituar tituj, por ka njerëz dhe emocione dhe kam ndjesinë që këto gjëra nuk janë kujdesur, dhe në një farë mënyre ata më kanë fajësuar mua.

Unë u largova sepse klubi nuk më dha besimin dhe sigurinë e nevojshme. Unë nuk u hodha nga barka dhe kurrë nuk i thashë vetes se isha lodhur nga stërvitja. Në vitin 2018 u largova pas dy vitesh e gjysmë, pasi kisha fituar dhe kaq shumë tituj. Do të doja që marrëdhënia ime me klubin dhe presidentin të kishte qenë pak më ndryshe në muajt e fundit.

Kam kaluar 20 vjet në Madrid dhe kjo është gjëja më e bukur në jetën time. Për të zgjeruar më shumë marrëdhëniet njerëzore është diçka thelbësore, është më e rëndësishme se paratë, më e rëndësishme se fama, më e rëndësishme se gjithçka. Kjo është arsyeja pse më dhembi shumë kur lexova në shtyp, pas një humbjeje se ata do të më përjashtonin nëse nuk fitoja ndeshjen tjetër. Unë e di saktësisht se çfarë i duhet skuadrës. Gjatë këtyre 20 viteve në Madrid kuptova që ju si tifozë doni të fitoni dhe natyrisht që ne po, por mbi të gjitha ata duan që ne të japim atë që kemi si lojtarë dhe si trajner. Unë mund t’ju siguroj se kemi dhënë 100%. Kjo më lëndoi mua dhe gjithë ekipin sepse këto mesazhe të rrjedhura qëllimisht në media, krijuan ndërhyrje negative në staf, krijuan dyshime dhe keqkuptime. E mira ishte se kisha disa djem të mrekullueshëm, që ishin gati vdisnin me mua. Kur gjërat u shëmtuan, ata më shpëtuan me fitore të mëdha. Sepse ata besuan te unë dhe ata e dinin se unë besoja te ata. Sigurisht, unë nuk jam trajneri më i mirë në botë, por mund të jap forcën dhe besimin që i duhet gjithsecilit në punën e tij, qofshin ata lojtarë apo punonjës të klubit “.

 

© Panorama.al

Te lidhura