25 të vdekur nga virusi i Nilit Perëndimor në Serbi

SHPËRNDAJE

Në Serbi 25 persona kanë humbur jetën nga virusi i Nilit Perëndimor.

Në një deklaratë me shkrim nga Instituti i Shëndetit Publik “Dr. Milan Jovanoviç Batut” thuhet se deri më 4 shtator 2018 në gjithë shtetin 25 persona kanë humbur jetën nga virusi i Nilit Perëndimor.

thumbs_b_c_09fc01dd303d5391f94a9fb17a69f18a

Epidemia ka prekur njerëz nga qytete të ndryshme dhe se virusi i Nilit Perëndimor është hasur në 262 persona në gjithë Serbinë, thuhet në deklaratë.

Në deklaratë po ashtu thuhet se në shtetet e Bashkimit Evropian (BE) si Greqia, Italia, Hungaria dhe Rumania janë regjistruar gjithsej 798 raste të virusit të Nilit Perëndimor. Ndërkaq bëhet e ditur se në Greqi nga ky virus kanë humbur jetën 18 persona, në Itali 13 kurse në Rumani 12, raporton  Anadolu Agency (AA).

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakFrika për klane, mbledhje urgjente tek Tirana. Ze Maria kërkon bashkim
Artikulli tjetër“Nuk do ta njohim Kosovën”, deklarata e kryediplomatit maroken nga Beogradi

S'KA KOMENTE

Comments are closed.