Raportet për të shtëna me armë në turmën rreth kamionëve me ndihma, reagon Biden: Ngjarja do të komplikojë bisedimet

Feb 29, 2024 | 17:54
SHPËRNDAJE

Joe Biden është tërhequr nga optimizmi i tij se një armëpushim do të ndodhte të hënën.

joe biden

Presidenti amerikan tha se raportet e zjarrit izraelit mbi palestinezët që grumbullohen rreth kamionëve me ndihma do të komplikonin bisedimet.

LEXO EDHE: Incidenti vdekjeprurës gjatë shpërndarjes së ndihmave në Gaza, çfarë dihet deri më tani? Nga numri i viktimave te përgjegjësit e sulmit

Ai më parë kishte shpresuar se një marrëveshje mund të arrihet midis Izraelit dhe Hamasit deri në fund të fundjavës. Dhe shtoi se një armëpushim i përkohshëm ndoshta nuk do të ndodhë tani deri të hënën.

Bisedimet po zhvilloheshin në Kajro dhe Paris, me ndërmjetësuesit Katar, Egjipt dhe SHBA të pranishëm.

U propozua një pauzë gjashtë-javore në luftime, duke përfshirë një shkëmbim pengjesh për të burgosurit palestinezë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura