Incidenti vdekjeprurës gjatë shpërndarjes së ndihmave në Gaza, çfarë dihet deri më tani? Nga numri i viktimave te përgjegjësit e sulmit

Feb 29, 2024 | 16:59
SHPËRNDAJE

Raporte kontradiktore janë shfaqur për një incident të supozuar vdekjeprurës gjatë shpërndarjes së ndihmave në perëndim të qytetit të Gazës mëngjesin e kësaj të enjteje (29 shkurt), raporton Sky News.

Fotot e skenës nga Forcat e Mbrojtjes izraelite tregojnë njerëz që mblidhen rreth kamionëve me ndihma
Fotot e skenës nga Forcat e Mbrojtjes izraelite tregojnë njerëz që mblidhen rreth kamionëve me ndihma

Civilët po mblidheshin në përpjekje për të marrë ushqim dhe ilaçe nga kamionët e ndihmave, por nga aty raportet filluan të përplaseshin.

Ja çfarë dihet deri më tani

Ministria e Shëndetësisë në Gaza: Ministria e drejtuar nga Hamasi pretendoi se 104 njerëz u vranë nga ‘hapja e zjarrit’ nga ushtria izraelite, ndërsa prisnin ndihmë në rrethrrotullimin e Nabulsit.

Presidenti palestinez: Mahmoud Abbas, kreu i Autoritetit Palestinez me qendër në Bregun Perëndimor, tha se kishte një “masakër të shëmtuar të kryer nga ushtria okupatore izraelite”.

Objektet mjekësore: Disa në zonë raportuan se kishin marrë ushtarë dhe njerëz të plagosur rëndë me të shtëna me armë zjarri në pjesën e sipërme të trupave të tyre.

Shefat e spitalit: Kreu i spitalit Kamal Adwan në qytetin e Gazës, Hussam Abu Safieyah, tha se kishte marrë 10 ushtarë dhe dhjetëra pacientë të plagosur.  Shefi i shërbimit të ambulancës së spitalit, Fares Afana, tha për Associated Press se mjekët që mbërritën në vendngjarje gjetën “dhjetëra ose qindra” të shtrirë në tokë.

Flet një i plagosur:  Një burrë që po trajtohej për një plagë me armë zjarri në spitalin Shifa, Kamel Abu Nahel, tha për Associated Press se u qëllua në këmbë nga IDF pasi ata hapën zjarr mbi turmën dy herë.

IDF: Forcat e Mbrojtjes izraelite thanë se banorët e Gazës u plagosën si rezultat i shtyrjes dhe shkeljes, ndërsa rrethuan kamionët e ndihmës dhe i plaçkitën.

Qeveria izraelite: Një zëdhënës i qeverisë izraelite tha se shoferët e kamionëve me ndihma “hynë” në turmë, duke vrarë “dhjetëra njerëz”.

Izraeli lëshoi ​​pamjet që tha se tregonin turma që rrethonin kamionët, në të cilat një kamion lëvizi pak përpara ndërsa njerëzit ishin në njërën anë të tij, përpara se të ndalonte përsëri.

Hamasi: Hamasi lëshoi ​​një deklaratë duke akuzuar Izraelin për një “masakër të shëmtuar” të synuar.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura