Armatimi i Rusisë për luftën në Ukrainë, Kim Jong-un pritet të takohet me Putinin këtë muaj

Sep 4, 2023 | 21:30
SHPËRNDAJE

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un thuhet se po planifikon një udhëtim në Rusi në shtator.

lcimg-98f578a0-30f9-48f0-b894-8d639207da3c (1)

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, të cilat kanë cituar burime amerikane dhe aleate.

Mësohet se qëllimi i kësaj vizite të Kim Jong-un është të zhvillojë diskutime me presidentin rus Vladimir Putin në lidhje me furnizimin e mundshëm të armatimit për konfliktin në Ukrainë.

Plani i raportuar përfshin udhëtimin e Kim nga Pheniani, me gjasë me tren të blinduar, në Vladivostok në Bregun e Paqësorit të Rusisë, ku pritet të zhvillohet takimi me Putin.

Më herët, ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, tha se Rusia është aktualisht në bisedime në lidhje me stërvitjet e mundshme të përbashkëta me Korenë e Veriut.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura