Maxhoranca voton shkarkimin dhe emërimin e ministrave të rinj! Braçe kundër shkarkimit të Olta Xhaçkës

Sep 11, 2023 | 14:23
SHPËRNDAJE

kuvend

Maxhoranca ka votuar sot shkarkimin dhe emërimin e Ministrave të rinj të qeverisë Rama.

Olta Xhaçka është shkarkuar nga posti i ministres së Jashtme, me 95 vota pro të PS dhe të PD-së, ndërkohë që ka rënë në sy vota kundër e deputetit Erjon Braçe.

Ndërkohë që Igli Hasani, i cili e zëvendëson në detyrë, ka marrë vetëm 74 vota pro dhe 33 vota kundër

Ministrja Ogerta Manstirliu eshte shkarkuar me 110 vota pro si ministre e Shendetesise, nderkohe qe Albana Koçiu qe mori postin e saj, mori perkrahjen e 73 socialisteve, dhe voten kunder te 32 opozitareve.

Evis Kushi u shkarkua si ministre e Arsimit me 99 vota pro, nderkohe qeverinë e saj e mori Ogerta Manastriliu, e cila siguroi 72 vota pro dhe 35 kunder.

Shkarkimi i Olta Xhackës si ministre e Jashtme

1 votë kundër (Erion Braçe)

95 vota pro

Emërimi i Igli Hasanit, Ministër i Punëve të Jashtme

74 pro

33 kundër

Ogerta Manastirliu shkarkohet nga ministria e Shëndetësisë

Pro: 110 pro

Kundër: 0

 Albana Koçiu, ministre e Shendetësisë

 73 pro

1 abstenim

32 kundër

 

***
Shkarkimi i Evis Kushit nga Ministre e Arsimit

Pro: 99

Kunder: 3

Abstenim: 1

Ogerta Manastirliu, ministre e Arsimit dhe Sportit

72 pro

35 kundër

1 abstenim

****

Shkarkimi Frida Krifcës nga Ministria e Bujqësisë:

Pro: 107 pro

Kunder: 0

Anila Denaj, Emërohet  ministre e Bujqesisë

73 pro

27 kunder

Shkarkimi i Edona Bilalit, Ministre e Sipërmarrjes

Pro: 102 pro
kundër: 4

 

Shkarkimi i Mivla Ekonomit
Pro: 98 vota
Kundër: 2 vota
Abstenim: 2 vota

Emerimi i Arbian Mazniku, minister per Pushtetin Vendor

73 pro
35 kundër

*****

Emrat e ministrave që ikin dhe të atyre që erdhën:

Ministër i Financave dhe Ekonomisë – Emërohet Ervin Mete; Largohet Delina Ibrahimaj

Ministër Shteti për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit – Emërohet Delina Ibrahimaj; Largohet Edona Bilali

Ministre e Shëndetit dhe Mirëqenies Sociale – Emërohet Albana Koçiu; Largohet Ogerta Manastirliu

Ministër i Arsimit dhe Sporti – Emërohet Ogerta Manastirliu; Largohet Evis Kushi

Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme – Emërohet Igli Hasani; Largohet Olta Xhaçka

Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit – Emërohet Anila Denaj; Largohet Frida Krifca

Ministër i Pushtetit Vendor (Ministri e re): Emërohet Arbjan Mazniku

Ministria e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet (Shkrihet) – Largohet Milva Ekonomi.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura