Vodhën 17 banesa, bien në prangat e Policisë Italiane katër ‘skifterët’ shqiptarë. Ja si u zbuluan dhe çfarë u gjet në banesat e tyre

Dec 5, 2023 | 11:09
SHPËRNDAJE

Policia italiane ka vënë në pranga katër shtetas shqiptarë nën akuzën e vjedhjes.

Policia italiane

Katër shqiptarët e moshave përkatësisht 30,32,34 dhe 41 vjeç, akuzohet se kanë grabitur 17 banesa.

Veprat e tyre kryesisht ata mësohet se i kryenin në Milano, Limbiate, Verdo dhe Paderno Dugnano.

Sipas mediave italiane, vjedhjet janë kryer gjatë periudhës 14-28 tetor. Ndërsa gjatë kontrollit fizik në banesën e tyre, policia gjeti makina, veshje që përdoreshin për vjedhje, para, ora dhe sende me vlerë.

Aktualisht tre shqiptarët ndodhen në paraburgim, në pritje të masës së sigurisë nga drejtësia italiane.

Hetimi mësohet se ka nisur me identifikimin e një makine të vjedhur me cilindra të mëdhenj të përdorur nga sindikata kriminale për të udhëtuar në vendet e krimit dhe më pas për t’u arratisur: në këtë automjet kriminelët vendosnin targa të klonuara nga makina të tjera dhe aplikonin për të vështirësuar gjurmimin e mjetit në daljet e qytetit.

Shërbimet e vëzhgimit dhe hijezimit, vëzhgimi i kamerave të sistemeve të vëzhgimit me video, aktiviteti teknik i përgjimit telefonik dhe mjedisor, kanë lejuar hetuesit të identifikojnë makina të tjera të përdorura nga grupi kriminal dhe të mbledhin prova në lidhje me përgjegjësinë e shtetasve shqiptarë, në lidhje me shtatëmbëdhjetë vjedhjet e banesave, të kryera në periudhën 14-28 tetor të kaluar, të kryera me teknikën e ngjitjes ose duke u futur nga çatitë për të arritur në banesat që do të grabiten.

Kontrollet e shtëpive të kryera nga oficerët e Skuadrës Fluturuese bënë të mundur gjetjen në një garazh të vendosur në Rozzano në dispozicion të të dyshuarve, një nga makinat e mëdha të vjedhura dhe të përdorura për kryerjen e vjedhjeve. U gjetën veshje të veshura gjatë vjedhjeve, mjete të përshtatshme për vjedhje, sharrë rrethore, radio me dy drejtime, pishtarë, çelësa makinash, para të gatshme, stoli dhe ora me origjinë të vjedhur. Më tej, gjatë shërbimit, një shtetas tjetër shqiptar, gjithashtu me precedentë policie, i është nënshtruar kontrolleve dhe është shoqëruar në komisariat për hetime të mëtejshme.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura