Vizitoi më herët Holandën, presidenti Zelensky mbërrin në Danimarkë

Aug 20, 2023 | 17:33
SHPËRNDAJE

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbërritur në Danimarkë pas vizitës së tij në Holandë.

lcimg-06314552-0513-4f40-9869-2120230ff75f

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave, ai u përshëndet në bazën ajrore Skrydstrup në Vojens nga kryeministrja Mette Frederiksen dhe princesha e kurorës Mary.

Kujtojmë se Danimarka dhe Holanda kanë rënë dakord t’i japin Ukrainës avionë luftarakë F16, pasi Shtetet e Bashkuara janë shprehur se nuk kanë kundërshti.

Ukraina nisi më herët një kundër-ofensivë ndaj trupave ruse në territorin e saj, por kishte mangësi të shumta në mbrojtjen ajrore.

Nga 24 shkurti i vitit të kaluar, me mijëra njerëz, civilë dhe ushtarakë, kanë humbur jetën pas nisjes së agresionit të pajustifikuar nga ana e Rusisë mbi fqinjin e saj.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura