Vendimi për furnizimin e Ukrainës me avionë luftarakë F-16, Biden: Morëm garanci se nuk do të përdoren për të sulmuar territorin rus

May 21, 2023 | 15:21
SHPËRNDAJE

Duke iu drejtuar mediave në fund të samitit të G7 në Hiroshima sot, Joe Biden tha se kishte marrë garanci nga Volodymyr Zelenskyy se trupat e Ukrainës nuk do të përdorin avionë luftarakë F-16 të ofruara nga Perëndimi për të sulmuar territorin rus.

biden

Sipas mediave të huaja, Biden u tha gazetarëve se avionët luftarakë F-16, mund të përdoren “kudo që trupat ruse janë brenda Ukrainës”.

Kjo deklaratë e Biden vjen pasi SHBA autorizoi të premten aleatët perëndimorë për t’i dhënë avionë luftarakë F-16 Ukrainës dhe miratuan trajnimin e pilotëve ukrainas për të drejtuar avionët në fjalë.

Lëvizja e zotit Biden u mirëprit nga Mbretëria e Bashkuar, Holanda, Belgjika dhe Danimarka.

Nga ana tjetër, duke folur në një konferencë shtypi në G7, Volodymyr Zelenskyy falënderoi SHBA-të dhe aleatët për avionët luftarakë F-16 që iu ofruan Ukrainës.

“Ne me të vërtetë kemi punuar për një kohë të gjatë politikisht me partnerët tanë për të marrë rezultatin e dëshiruar të forcimit të qiellit tonë,” tha Zelenskyy.

“Ne jemi mirënjohës për këtë. Ne i jemi vërtet mirënjohës Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, tha Zelensky.

Zelenskyy thotë se është e rëndësishme që Ukraina të ketë trajnime pilotësh dhe që pilotët e saj të jenë “sa më të arsimuar, dhe sa më të trajnuar e me përvojë”, në drejtimin e F-16 të rinj.

Ai thotë se deri më tani nuk është në gjendje të thotë se sa avionë do të marrë Ukraina, por ka besim se do t’i marrë ato.

Në përpjekje për t’iu përgjigjur pyetjeve të tjera në lidhje me avionët dhe artilerinë nga BBC, Zelenskyy i kërkon gazetares të përsërisë pyetjet e saj, duke thënë: “Më falni, jam pak i lodhur”.

Ai përsërit se nuk e di se sa avionë F-16 do të marrë Ukraina, duke thënë: “Kjo nuk është sekret. Unë me të vërtetë nuk e di.”

Zelenskyy thotë se “është shumë e vështirë të zgjidhet kjo krizë nëse jemi vetëm”, ​​prandaj ai është “shumë i lumtur” që po merr mbështetje nga vendet e G7.

Në lidhje me marrjen e armëve nga kombet e tjera, ai thotë: “Po, do të doja shumë. Do të dëshiroja që çdo shtet që është në gjendje të na ndihmojë neve, të na ndihmojnë”.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura