Samiti i Ukrainës në Tiranë, ish-diplomatja Zhulali për Panorama TV: U shfrytëzua në mënyrë të qëllimtë nga Rama për të ripërtërirë imazhin e tij të njollosur

Feb 29, 2024 | 14:45
SHPËRNDAJE

Ish-diplomatja, Ilda Zhulali deklaroi në një intervistë për Panorama TV se Samiti i organizuar në Tiranë më 28 shkurt ishte në shenjë solidariteti me Ukrainën, duke shtuar se “vendet tona kanë një peshë të papërfillshme”.

edi rama aleksander vucic volodymyr zelensky

Ajo theksoi se ky Samit u shfrytëzua nga kryeministri Edi Rama për të ripërtërirë, sipas saj, imazhin e njollosur në skenën ndërkombëtare.

Gjithashtu shtoi se ishte një mundësi që iu ofrua presidentit serb Aleksandër Vuçiç për të ridimensionuar figurën e tij pas sulmit terrorist në Banjskë.

Ilda Zhulali: “Vendet tona kanë një peshë shumë të vogël, të papërfillshme. Megjithatë nga ky samit u rishpreh në një formë solidariteti ndaj Ukrainës. Më tepër se sa kaq, ky samit, më vjen keq që ta them, por u shfrytëzua në mënyrë të qëllimtë nga Rama për të ripërtërirë imazhin e tij të njollosur në skenën ndërkombëtare pas aferës së korrupsionit me McGonigal, pas mungesës së takimeve që pati gjatë vizitave që bëri në New York dhe aktiviteti i tij ndërkombëtar, apo serioziteti me të cilin e marrin liderët e huaj.

Ishte për fat të keq një mundësi që iu ofrua presidentit Vuçiç për të ridimensionuar figurën e tij pas sulmit terrorist që bëri Serbia në Banjskë, dhe pas zgjedhjeve që kanë kontestuar nga komuniteti.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura