Ul stresin, forcon sistemin imunitar dhe rrit kujtesën! Kjo është ‘bima magjike’ që ka veti të pabesueshme në shëndetin tonë

Aug 14, 2023 | 20:55
SHPËRNDAJE

Rozmarina, një ndër erëzat më të përdoruara në kuzhinë, ka gjetur aplikim të gjerë ndër shekuj në mjekësinë tradicionale të kulturave dhe popujve, falë efekteve mjaft pozitive që ka në shëndetin e njerëzve.

rozmarina

Përdorimi i barit aromatik përdoret gjithashtu si një bimë efikase për trajtimin e çrregullimeve gastrointestinale dhe neurologjike, forcimin e sistemit imunitar, lehtësimin e stresit dhe furnizimin e trupit me një mori lëndësh ushqyese, duke përfshirë komponimet fitokimike që kontribuojnë në shëndetin e mirë të syve dhe mëlçisë, minerale (kalcium, hekur, mangan) dhe shumë vitamina B (B5, B1, B2 ose riboflavin, folate, B3 ose niacinë) si dhe A dhe C.

Më poshtë mund të gjeni disa nga vetitë dhe përfitimet që sjell përdorimi i rozmarinës në shëndetin tonë.

Shëndeti i trurit: Rozmarina përmirëson funksionet e trurit si performanca njohëse, kujtesa, vigjilenca dhe përqendrimi. Këto veti janë përdorur prej shekujsh tashmë përmes aromaterapisë. Hulumtimet kanë gjetur përmirësim të funksionit njohës brenda 20 minutave nga thithja e vajit esencial të rozmarinës.

Efekti kundër ankthit: Zierja e gjetheve dhe përdorimi i vajit esencial të rozmarinës lehtësojnë lodhjen nervore, ankthin kronik, si dhe përmirësojnë humorin dhe gjumin.

Vetitë antiseptike: Ekstrakti i rozmarinës ka veti antifungale, antivirale dhe antibakteriale falë përmbajtjes së tij të acidit karnozik dhe rosmarinik. Konsumimi i tij, nga ana tjetër, është lidhur përmes hulumtimeve me një rrezik më të ulët të infeksionit dhe forcimin e sistemit imunitar.

Qarkullimi i gjakut: Elementet anti-inflamatore që përdoren për forcimin e sistemit imunitar dhe stimulimin e qarkullimit të gjakut janë të pasura me rozmarinë.

Lëkura dhe flokët: Lëndët ushqyese të rozmarinës mbrojnë qelizat e lëkurës nga efektet e rrezatimit diellor dhe radikaleve të lira, si dhe nxisin prodhimin e kolagjenit. Vaji i rozmarinës është i famshëm për forcimin e skalpit të kokës, duke nxitur rritjen e flokëve dhe ndaljen e krijimit të zbokthit dhe lëkurës së thatë.

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura