Turqia mund të përjetojë mungesën më të madhe të ujit ndonjëherë këtë verë

Jan 24, 2023 | 23:21
SHPËRNDAJE

Izmiri, qyteti i tretë më i madh në Turqi, është i prekur nga thatësira për shkak të ngrohjes globale. Akumulimet e digave në qytetin që ndodhet në bregdetin e detit Egje janë shqetësuese dhe reshjet nuk priten në të ardhmen e afërt. Në fakt, i gjithë vendi është në rrezik.

turqia

Siç shkruan Daily Sabah, rajoni mesdhetar i Turqisë është veçanërisht i ekspozuar ndaj ngrohjes globale.

Temperaturat mesatare po rriten. Ministria e Mbrojtjes së Mjedisit bëri të ditur se një pjesë e Izmirit është përfshirë nga një thatësirë ​​shumë e rëndë, ndërsa pjesa tjetër do të përfshihet edhe nga një thatësirë më ​​e rëndë.

Eksperti i klimës dhe profesori universitar Dogan Yasar tregoi se Diga Tahtali, si burimi kryesor i ujit në Izmir, ishte plot 55 për qind vitin e kaluar dhe se aktualisht është plot 39 për qind. Ai paralajmëroi se Turqia mund të goditet nga mungesa më e madhe e ujit ndonjëherë këtë verë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura