TongTong, roboti i krijuar me inteligjencë artificiale për një shoqëri në plakje! “Vajza e vogël” humanoide që do t’i bëjë shoqëri të moshuarve

Apr 23, 2024 | 9:36
SHPËRNDAJE

Roboti “fëmijë” i krijuar nga inteligjenca artificiale quhet TongTong. Me këpucë të kuqe, pantallona rozë dhe një bluzë të bardhë, TongTongu zhvillua nga Instituti i Pekinit për Inteligjencën Artificiale të Përgjithshme (BigaI) dhe ka sistemin mendor të një vajze 3 ose 4 vjeçare “, me aftësinë për t’u rritur.

061437521-748600a2-3319-4092-8054-a6177c378ab6

Me shiritin e kokës në kokë, TongTong (që do të thotë “vajzë e vogël”) mund të ndërveprojë me “prindërit” e saj, të kuptojë qëllimet e tyre dhe të marrë pjesë në punë të tilla si pastrimi i kuzhinës ose dyshemeve.

Edhe pse ende në një fazë të hershme, TongTong është gati të bëjë debutimin në eventin më të rëndësishme vjetore të Kinës kushtuar teknologjive të reja, Forumin Zhongguancun në Pekin, i cili është planifikuar për 25-29 Prill.

Drejtohet nga dy sisteme primare njohëse – TongTong drejtohet nga dy sisteme primare njohëse: sistemet U (kapaciteti) dhe V (vlera). Mekanizmi i lejon asaj të përballet me detyrat e saj në një model unik në varësi të gjendjes së saj të humorit të përshkruar në pesë forma: uri, mërzi, etje, lodhje dhe përgjumje.

Ajo ka një sistem mendor të krahasueshëm me atë të një vajze 3/4 vjeçare – “Sistemi i saj mendor dhe i vlerave sot është i krahasueshëm me atë të një vajze 3-4 vjeçe. Megjithatë TongTong do të jetë më e gjallë dhe reale, si ne njerëzit. Do ta vini re nëse vini përsëri në fund të këtij viti ose atj të ardhshëm për ta përjetuar atë përsëri, “tha Zhu Song-Chun, drejtor i BigaI, për Global Times.

Por është në gjendje të “rritet”- Pasi të përcaktohet korniza bazë, aftësia e të mësuarit e TongTong do të përshpejtohet me stres më të madh në dy deri në tre vjet, mjaftueshëm për t’u rritur nga 3-4 vjeç në 18, vuri në dukje më tej Zhu.

Qëllimi i BigaI është të fuqizojë TongTong për të përfunduar detyra sfiduese, të tilla si ndihma e njerëzve, siç janë azili i pleqve.

Përshkrimi i tabloidit fokusohet në aplikimet e mirëqenies, si për të përcaktuar një përgjigje për një shoqëri si ajo e Kinës, ku popullsia është tkurrur që nga viti 2022 për shkak të rënies së lindjeve.

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura