Tetë mënyra natyrale si të shpëtoni nga lythat, produktet që ju duhen i gjeni në kuzhinën tuaj

Aug 7, 2021 | 17:40
SHPËRNDAJE

Mes problemeve të lëkurës, renditen edhe lythat, të cilat shfaqen tek gishtat ose duart. Ata janë të ashpër, prandaj shkaktojnë shqetësim jo vetëm për anën shëndetësore, por edhe për atë estetike.

“Bright Side” liston disa mënyra se si mund t’i trajtoni ose t’i hiqni qafe në kushte shtëpiake.

  1. Mjaltë

lytha (7)

Me sa duket, mjalti mund të përdoret në më shumë mënyra sesa thjesht në çajin tuaj. Mund ta përdorni nëse keni nevojë të trajtoni lythat e këqija. Ai ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale. Gjithashtu është vërtetuar se është një barrierë efektive kundër infeksioneve. Kur e mbuloni një lyth me mjaltë, ju e privoni atë nga i gjithë oksigjeni dhe, si rezultat, lythi do të fillojë të zhduket.

Procedura:

Këshillohet që të përdorni mjaltë të tillë si mjalti manuka.

Aplikoni një shtresë të trashë mjalti në lyth.

Përdorni një fashë për të mbuluar lythat.

Lëreni kështu gjatë natës.

Përsëriteni procedurën sa herë të jetë e nevojshme.

  1. Ujë i ngrohtë dhe kripë deti

lytha (6)

Kjo mund të jetë mënyra më e lehtë për të hequr qafe lythat e shëmtuar. Mund të jetë një trajtim shumë efektiv, por kërkon shumë përkushtim dhe këmbëngulje pasi do t’ju ​​duhet ta përsërisni shumë herë derisa të arrini rezultatin e dëshiruar.

Procedura:

Ngrohni ujin dhe derdheni në një enë. Sigurohuni që uji të mos jetë i nxehtë. Ju mund të përdorni një termometër për të kontrolluar temperaturën e tij.

Ju gjithashtu mund të shpërndani kripën e detit në ujë para se të lagni zonën e infektuar.

Kjo përbërje thith lythin për rreth 10-15 minuta derisa lëkura të zbutet.

Përdorni një letër zmerile të butë për të hequr shtresat e vdekura të lëkurës.

Jini të durueshëm pasi mund të duhen deri në 2-3 muaj që lythat të largohen përfundimisht.

  1. Ananasi

lytha (8)

Lëngu i ananasit mund të jetë një aleat i madh kur doni të hiqni lythat pasi ka pëqindje të lartë aciditeti, që tret proteinat që ndihmojnë në shkatërrimin e lythave.

Procedura:

Lagni një copë pambuku në lëngun e ananasit dhe shtrydhni lëngun e tepërt.

Aplikojeni me kujdes tek lythat pa ushtruar shumë presion.

Mbështilleni pambukun me një fashë.

Lëreni të veprojë për 3-5 minuta.

Përsëriteni 2-3 herë në ditë për të marrë rezultate më të shpejta.

  1. Lule radhiqe

lytha (3)

Lule radhiqet janë një nga barërat e këqija të zakonshme që mbijnë në pranverë dhe ato janë përdorur për përfitimet mjekësore në mjekësinë kineze dhe në Lindjen e Mesme për një kohë shumë të gjatë. Lythat mund të trajtohen duke përdorur qumësht lule radhiqeje, ose lëng, i cili gjendet në kërcejtë e tyre.

Procedura:

Zgjidhni lule radhiqe që rriten në fusha dhe që nuk janë spërkatur me kimikate.

Hiqeni lulen dhe merrni kërcellin.

Shtrydhni lëngun ngjitës dhe qumështor në lyth.

Përsëriteni këtë procedurë 2 ose 3 herë në ditë për afërsisht 2 javë ose derisa lythi të zhduket.

  1. Aloe vera

lytha (4)

Aloe ka shumë përbërës aktivë të cilët kanë efekte antivirale dhe antiseptike, si dhe veprime anti-inflamatore. Këta përbërës ndihmojnë sistemin tonë imunitar të luftojë infeksionet, duke e bërë kështu aloen një nga ilaçet më të kërkuara në shtëpi për trajtimin e lythave.

Procedura:

Merrni një gjethe nga një bimë aloe vera.

Priteni atë në gjysmë dhe fshini xhelin nga fleta.

Aplikoni xhel në lyth.

Mbulojeni me një fashë dhe prisni 5-10 minuta ose derisa të ndjeni ndonjë lehtësim.

Përsëriteni për rreth 2 javë.

  1. Vitamina C

lytha (1)

Vitamina C është një lëndë ushqyese vitale që ka shumë përfitime që lidhen me rritjen e sistemit tonë imunitar në mënyrë që të luftojë sëmundjet. Trupi ynë nuk mund ta prodhojë vetë, kështu që mund ta marrim atë përmes një diete të pasur me vitamina. Një tjetër mundësi për të marrë dozën tuaj të rekomanduar ditore është përmes suplementeve.

Procedura:

Përdorni një lugë ose pjesën e poshtme të një gote për të shtypur një tabletë të vitaminës C.

Shtoni pluhurin në një gotë dhe shtoni ngadalë ujë derisa të krijohet një masë.

Lagni një copë pambuku në të.

Aplikoni masën në lyth.

Mbulojeni me një fashë.

Lëreni gjatë gjithë natës.

Përsëriteni këtë proces çdo ditë derisa lythi të zhduket.

  1. Borziloku

lytha (2)

Borziloku është një barishte që përdoret më së shumti në kuzhinë, sepse shton një aromë të veçantë në pjatat tona. Sidoqoftë, kjo barishte gjithashtu përmban antioksidantë të fuqishëm dhe vajra esenciale, të cilët sjellin shumë përfitime si ulja e inflamacionit dhe mbrojtja e sistemit tonë imunitar nga infeksionet.

Procedura:

Thërrmoni ⅓ e një filxhani gjethe borziloku derisa të skuqen.

Mblidhni masën e krijuar me gishta dhe fërkojeni në zonën e prekur.

Fashoni zonën tek lythi ku keni aplikuar masën e përftuar.

Lëreni brenda natës.

Përsëriteni çdo ditë për 1 ose 2 javë.

  1. Vajrat esencialë të limonit

lytha (5)

Disa vajra esenciale përmbajnë shkallë të ndryshme të vetive antimikrobike, antibakteriale dhe antifungale, të cilat janë shumë të dobishme kur trajtohen lythat. Mbani mend se vajrat esencialë nuk duhet të aplikohen drejtpërdrejt në lëkurë, por të holluar me një vaj tjetër. Më të zakonshmet janë vaji i bajameve dhe vaji i ullirit.

Procedura:

Shtoni disa pika vaj esencial në një enë me vaj tjetër.

Para se ta aplikoni në lyth, bëni një test alergjie: fërkojeni përzierjen në një zonë të lëkurës që nuk ka lytha. Nëse nuk ka reaksion alergjik brenda 24-48 orëve të ardhshme, atëherë mund ta përdorni.

Lagni një copë pambuku në vaj dhe shtrydhni lëngun e tepërt.

Fërkojeni me kujdes lythin.

Përsëriteni dy herë në ditë derisa lytha të zvogëlohet në madhësi.

Mos e ekspozoni zonën në rrezet e diellit ndërsa jeni duke bërë këtë trajtim, pasi vaji i limonit mund të krijojë njollë të errët në zonën e lythit.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura